Előzetesen kisebb mérséklődésre számítottak a szakértők, ehhez képest meglepőt mutatnak a friss adatok.
Mi történt? A szakértők arra számítottak, hogy a májusi 4 százalékról júniusban 3,9 százalékra mérséklődik az infláció. Megjelentek a KSH legfrissebb adatai, ezek a vártnál nagyobb inflációcsökkentést mutatnak az adatok. Júniusban 3,7 százalék volt az egy évre visszatekintő drágulás Magyarországon.
Májushoz viszonyítva átlagosan nem változtak az árak, az élelmiszereké 0,3 százalékkal csökkent.
Hol állunk az egy évvel ezelőtthöz képest? Az élelmiszerek ára 1,1 százalékkal nőtt. A szolgáltatások 9,7 százalékkal drágultak, ezen belül a lakbér 13,1, az autópályadíj, gépjárműkölcsönzés, parkolás 10,5, az üdülési szolgáltatás 3,0 százalékkal.
Miért számítottak mérséklésre? A piaci elemzők azért számítottak a júniusi csökkenésre, mert úgy látták, hogy az élelmiszerek kisebb, az ipari termékek és a szolgáltatások valamivel nagyobb havi drágulását várhatóan szinte teljesen ellensúlyozza majd az, hogy a járműüzemanyag havi alapon olcsóbb lett – olvasható a Portfolio.hu-n.
Ez tényleg jó? Ha jobban belemélyedünk az inflációs adatokba, a kép már egyáltalán nem tűnik ennyire szépnek – írja a portál.
A dezinflációt ugyanis leginkább az úgynevezett maginfláción kívüli tételek segítik, amelyek áralakulásai hektikusak és nem feltétlenül követik az alapvető inflációs trendet.
Ehhez képest a maginfláció csökkenése megállt (4 százalékról 4,1 százalékra emelkedett vissza), a szolgáltatásinfláció pedig éves alapon még gyorsult is.