97 éves korában meghalt budapesti otthonában Fahidi Éva holokauszt-túlélő, jelentette be a Nemzetközi Auschwitz Bizottság.
Megszökött a halálmenetből
Fahidi Éva 1925-ben született Debrecenben, középosztálybeli zsidó családban. 18 éves volt, amikor 1944 májusában családjával együtt Auschwitzba deportálták, ahol édesanyját és kishúgát a táborba érkezése után azonnal meggyilkolták. Apja néhány hónappal később Auschwitzban belehalt az embertelen tábori körülményekbe. Éva volt az egyetlen családtag, aki túlélte: Auschwitzból a hesseni Allendorfban található, a buchenwaldi koncentrációs tábor egyik altáborába deportálták. Az ottani Münchmühle koncentrációs táborban egy robbanószergyárban napi 12 órás kényszermunkát végzett. 1945-ben egy halálmenetből megszökött, később rejtekhelyén amerikai katonák találtak rá és mentették ki a nácik elől.
Erőt merített a traumákból
Az átélt szörnyűségekről sokáig a családjában sem mesélt. A megterhelő kényszermunka annyira megviselte a gerincét, hogy elvette tőle egyik nagy álmát, hogy zongorista lehessen.
Különleges életszeretetével és humorával később mégis több generációnak mesélte el a vészkorszak történetét, az átélt traumákat és hogy hogyan tudott felállni mindebből.
A Forbesnak májusban adott nagyinterjút. Ebben beszélt arról is, hogy miért tart előadásokat a holokausztról iskolákban.
„Szerintem minden embernek, minden gyereknek tudnia kell, hogy amiről tanul, az valóban megtörtént. Mert ha megtörtént egyszer, akkor megtörténhet bármelyik pillanatban máskor is, meg ezután is. Például a háború vége felé, 1944–45-ben már önjáró kemencéket terveztek a krematórium gyártásánál. Olyanokat, ahol automatika vitte fel a hullákat két emelet magasra, és passzírozta be őket a kemencébe.”