Reggel 400, most épp 405, hol lesz a vége?
Reggel írtunk róla, hogy itt a rémálomszint, megint elértük a 400-as eurót. A forint azóta nekiveselkedett az újabb szintnek, pikk-pakk 405-ön találtuk magunkat. Ez napon belül 1,5 százalékos gyengülés, a devizapiacon nagyon sok. Tegnap is hasonlót produkált a forint, szóval kimondható, hogy a magyar devizát úgy rángatják, mintha az égvilágon nem lenne semmi védelme.
A lengyel zloty és a cseh korona is gyengül, nagyjából 0,5-0,5 százalékkal. A román lej egyszázalékos mínuszban van ma, a forint tehát így is alulteljesítő a régióban.
Mi történik a forinttal?
Valószínűleg az őrült magas, 230 euró feletti gázár tett be a forintnak ennyire. Ma reggel 230 euró felett volt a szeptemberi határidős gázár a holland tőzsdén, ami ugyan nem mindenkori csúcs, de tartósan magas. És egyelőre nem is látszik, hogy mi csökkenthetné. A villany megawattja bő 500 euró, megduplázódott két hónap alatt.
A magas energiaárak súlyosan terhelik a költségvetést és a külkereskedelmi mérleget is, ami az amúgy is ikerdeficites, súlyosan lyukas büdzsénket nagyon érzékenyen érinti.
És a forintra továbbra is rányomja a bélyegét, hogy pénteken az S&P negatívra változtatta a magyar adósbesorolás kilátásait, félő, hogy ha nem javul jelentősen a költségvetési egyensúly, leminősítenek minket. Már így csak a befektetési szint utolsó előtti kategóriájában vagyunk, nincs olyan messze a befektetésre nem ajánlott kategória.
Mi hat az árfolyamra?
Többször megénekeltük már, hogy már rég nem a hazai jegybank és a kormány kezében a forint sorsa, a haza deviza árfolyamát kedvére rángatja a piac.
Elsősorban
- az európai gázhelyzet
- és az uniós források helyzete
a két fő tényező.
Az uniós források helyzete érzékenyen érinti a költségvetést, a 2023-as büdzsének nagyon kellenének azok a források – mondta kérdésünkre Török Lajos, az Equilor Bekfetetési Zrt. vezető elemzője. Sürgető lenne megállapodni: az Európai Bizottság hazai képviselete is megerősítette: több mint 1600 milliárd forintot veszít el az ország, ha december végéig a kormány és Brüsszel nem állapodik meg a forrásokról.
Viszont hiába a magyar igyekezet, Brüsszel egyelőre hallgat a témában.
Ez ügyben érzékenyen érinti a kormányt, hogy egy kiszivárgott levél szerint annak ellenére nevezték ki a Fővárosi Ítélőtábla Polgári Kollégium tanácselnökének, Varga Zs. András Kúria-elnök feleségét, hogy jóval kevesebb szavazatot kapott, mint a másik jelölt. Nemcsak betöltheti a tanácselnöki pozíciót, de a Fővárosi Ítélőtáblán politikailag érzékeny ügyekkel is foglalkozhat. És ugyan a Kúria már közölte, hogy Varga Zs.-nek nem volt köze a felesége kinevezéséhez, a piac sejti, hogy ennek ellenére a bíróság befolyásolására tett kísérlete fennállhatnak.
A kormány berkein belül akkora a pánik, hogy már az Európai Ügyészséghez való csatlakozás is bőven felmerült, pedig korábban ez tabunak számított.
Gáz van
A gázhelyzet pedig mintha arányos lenne a forinttal. „Ha megnézed, az elmúlt fél évben mindig akkor gyengült nagyon a forint, amikor az orosz szénhidrogének Európába áramlása veszélybe került” – mondta korábban lapunknak Móró Tamás, a Concorde Értékpapír Zrt. vezető stratégája. Ezt látjuk most is: ha a gázhelyzetben gáz van, elszáll a forint.
Ami viszont biztos nem hat a forintra, az a jegybanki kamatemelés. Míg év elején egy-egy komolyabb kamatemelés még megfogta valamennyire az árfolyamot, az üzenetek pedig hatottak, ma már semmi ilyesmiről nincs szó. Tartósan nem tudja erősíteni a jegybank a jegyzést, már a markáns kamatemeléseknek sincs akkora ereje.
Írtunk róla nemrég: ha így folytatja a forint, lassan önmagát fogja bevezetni az euró.