A 2022-es választások után több drasztikus lépést is bevezetett a kormányzati médiaholding, a KESMA alá tartozó Mediaworks. A tavalyi évükben a profit csökkent, de így is számottevő.
A kormánypárti Közép-Európai Sajtó és Média Alapítvány (KESMA) alá tartozó Mediaworks, amely az ország legnagyobb kiadója, a tavalyi évben némileg növelni tudta forgalmát, 57,3 milliárd forint lett. A profit ugyanakkor jócskán visszaesett, noha így is számottevő: 4,8 milliárd után 3,3 milliárd lett 2023-ban a Credit Online céginformációs adatbázisa szerint.
A Mediaworksé többek között a megyei laphálózat – olyan patinás napilapokkal, mint a Napló (Veszprém), a Kisalföld, vagy a Délmagyarország –, ahol a választások után nagyobb leépítés volt, a Bors vagy a Hot! című bulvárlapok, a Metropol, az Origo, a Világgazdaság, a Magyar Nemzet és a HírTV.
Maga a KESMA kormányközeli milliárdosok „felajánlásai” után jött létre 2018-ban, amikor is egymás után, katonás rendben ajándékozták el több tíz milliárd forintot érő médiaportfóliójukat a direkt erre a célra létrehozott, és kormánypárti káderek által vezetett alapítványnak.
A Mediaworks ezek közül a legnagyobb, egykor Mészáros Lőrinc érdekeltsége volt. A KESMA lapok vezetői több alkalommal is jártak egyeztetésen a Karmelitában, a kormánypárti propaganda fontos elemei – a rekord bevételt könyvelő Megafon mellett.
A 2022-es év után a Mediaworks-ön belül több drasztikus változást is megléptek, több lap nyomtatott kiadása megszűnt (így járt a patinás Figyelő vagy a Világgazdaság is) és leépítés volt a megyei laphálózatnál. A választási év után az állami reklámköltések is visszaestek, de annak 81 százaléka így is a kormánypártokhoz bekötött szereplőhöz került. A KESMA kuratóriumi elnöke ma az a Liszkay Gábor, aki korábban a Mediaworks elő embere volt.
Borítókép: A Magyar Érdemrend középkeresztje polgári tagozata díjjal tavaly kitüntetett Liszkay Gábor jogász, a Közép-Európai Sajtó és Média Alapítvány alapítója budapesti otthonában 2021. január 27-én. MTI/Cseke Csilla