Az Európai Bizottság kötelezettségszegési eljárást indított a magyar kormány ellen a lombikkórházak államosítása miatt.
Mi történt? A 444 az Európai Bizottság közleményére hivatkozva írt az eljárásról. A magyar állam 2019 karácsonya környékén kezdett bele a meddőségi centrumok államosításába, először 6 klinikát sajátítva ki, ahol minden kezelést, szűrővizsgálatot és gyógyszert is ingyenessé tettek. A kormány indoklása szerint hatékonyabb, ha állami kézbe veszik a reprodukciós eljárásokat, mert jelentős a finanszírozási vonzata, ráadásul azt látták, hogy vannak visszaélések. Az államosítás előtt jogilag lehetetlenítették el a klinikákat.
Miért indult az eljárás? Az Európai Bizottság szerint sérti az EU működéséről szóló szerződésnek (EUMSZ) a 49. cikkelyét, ami letelepedéshez való szabad jogról szól. Az államosítás és a magyar szabályozás annak ellenére korlátozza tovább a reprodukciós eljárásokhoz való hozzáférést, hogy már így is sokkal szűkebb volt az ilyen jellegű szolgáltatások kínálata hazánkban, mint más hasonló méretű tagállamban. Továbbá a Bizottság szerint
semmilyen közérdekű céllal nem igazolható az államosítás.
Mi lett a következmény? A gyermekszám növelése a kormány egyik kiemelt célja. A klinikák államosítása óta azonban csökkent a születésszám. A Kaáli Intézet alapítója, Kaáli Géza nemrég arról beszélt, annyi pénzből, amennyit az állam ma a lombikprogramra költ, sokkal több gyereknek kellene születnie.
Kormány vs. Brüsszel: mi jön most? A magyar kormánynak két hónapja van arra, hogy válaszoljon és orvosolja a felrótt visszásságokat. Ha a kormány nem közreműködő, pénzbüntetésre számíthat Magyarország, továbbá akár az Európai Bíróságon is eljárás indulhat ellenünk.