Költözik a MÁV-csoport, az indokok között a spórolás is szerepelt, de a valóság mást tükröz.
Mi történt? A G7 írta meg, hogy több mint 5,5 milliárd forint értékben kötött szerződéseket irodaházak bérlésére a MÁV-csoport még áprilisban. Az állami cég szerződéslistájából kiderül, hogy két ingatlanbérleti szerződésről van szó.
- A vállalat az Üllői úti Telekom-irodaházban három évig bérel irodákat a negyedik leggazdagabb magyar, Veres Tibor érdekeltségébe tartozó TSZ Development Kft.-től.
- Két és fél évig pedig az egyik legbefolyásosabb magyar nőhöz, Schmidt Máriához és Ungár Péterhez köthető BIF-csoport egy leánycégével állapodtak meg a XIII. kerületi Kassák-Dévai irodaház bérléséről.
Kontextus. A MÁV központja az elmúlt tíz évben a fővárosi Könyves Kálmán körúton volt, amiről még 2013-ban kötöttek megállapodást a tulajdonos Raiffeisen Ingatlan Alappal. A G7 azt írja, hogy a szerződés idén május 6-án lejárt, és már év elején felröppent a hír, hogy a tulajdonosi jogokat gyakorló, Lázár János által irányított Építési és Közlekedési Minisztérium nem hosszabbítja meg azt.
A 2100 alkalmazottat hosszabb távon a Mol-torony melletti BudaPartra költöztetnék, átmenetileg a dolgozók egy része home office-ban marad, a többiek az említett irodákban dolgozhatnak tovább.
Mennyiért? A Telekom-székházban 2027 májusáig 2,1 milliárdért, míg a XIII. kerületi, BIF-csoporthoz tartozó irodaházban 2026 végéig 3,4 milliárdért bérelnek majd irodákat a MÁV-dolgozóknak.
Tényleg spórolnak? A költözés egyik indoka a költségcsökkentés volt, ugyanakkor:
A cég havonta átlagosan 165 millió forint bérleti díjat fog fizetni 2026 végéig.
A 2024 előtti legutóbbi szerződésmódosítás alapján a régi székház 352 ezer euróba, azaz jelenlegi árfolyamon 138 millió forintba került egy hónapra.