Nagy Viktort elsősorban Európa-, és világbajnok válogatott vízilabdázóként ismerjük, kevesen tudják róla, hogy van vállalkozói vénája, szabadidejében egyre komolyabb üzleti projektjeit egyengeti. Egyik cégével, az Immunetec Proof Kft.-vel a magyarországi piacon elsőként több olyan alkoholmentes terméket is kifejlesztettek, amelyek a bennük lévő ezüst ionoknak köszönhetően alkalmasak a hosszú távú bőr- és felületfertőtlenítésre. Nagy Viktorral, a Szolnoki Dózsa vízilabdakapusával beszélgettünk arról, hogy mi van az uszoda után.
A korábban a Forbes legértékesebb magyar sortolók listáján is szereplő Nagy Viktor iskolás korában, karácsony előtt egyszercsak fogta édesanyja Quelle magazintól kapott ajándékbizsujait és bevitte az iskolába eladni – ezt is egy „előjelnek” nevezi, amikor arról kérdezem, sporttehetsége mellett, mikor találta meg magában a vállalkozói affinitást. Édesapja is vállalkozó, korábban építőanyagkereskedelemmel, jelenleg pedig ipari ingatlanokkal foglalkozik, „biztosan tőle örököltem ezt a gondolkodásmódot”. A most 36 éves Nagy Viktor, gyermekei születése után, a 2010-es évek elején kezdett intenzívebben foglalkozni azzal, hogy kiépítse vízilabda utáni életét.
Jó időzítés
2014-ben alapította meg sportszereket, illetve -labdákat gyártó és forgalmazó cégét, az Alvic Sport Kft.-t. Az Alvic 2017-ben kezdett el forgalmazni egy speciális anyagú, antibakteriális shakert (ami számos társával ellentétben nem büdösödik a használat során), és Viktor ennek kapcsán ismerkedett meg a higiéniai ágazatban több éves tapasztalattal rendelkező Róth Gáborral, az ezüst ion-technológián alapuló és immár Immunetec márkanév alatt gyártott termékek kitalálójával. Elkezdtek beszélgetni Gábor egyéb találmányairól, és ezek a beszélgetések barátsággá, majd egy közös vállalkozássá csúcsosodtak ki. A fejlesztési irányt – hogy a hosszú távú fertőtlenítést lehetővé termékek felé mennek – elsősorban Viktor személyes tapasztalatai határozták meg. Sportolóként sokat utazva, a legkülönbözőbb országokban megfordulva,
rendszeresen szembesült azzal, hogy rengetegszer kell kezet mosni, így kényelmesebb és tartósabb megoldást keresett a kórokozók ellen.
Létrehozták az Immunetec Proof Kft.-t, amelynek Nagy Viktor lett a tulajdonos-ügyvezetője, Róth Gábor pedig a fejlesztési igazgatója. 2017-től már néhány bioboltban árulták az általuk kifejlesztett krémet, de nem aratott átütő sikert, „én sokkal nagyobb volument láttam ebben” – mondja Viktor.
Ezután a Nemzeti Népegészségügyi Központnál (NNK) átfogóan teszteltették első, és jelenleg is legkeresettebb terméküket, a kéz- és bőrvédő krémet, kidolgoztak egy ráncfelvarrt arculatot a cégnek, majd megkapták az NNK-tól az engedélyt, hogy fertőtlenítőszerként forgalomba hozható a termék, valamint igazolták a virucid inaktiváló spektrumot, és „így lett teljes a kép”.
Mindez 2019 végén történt,
ennél szerencsésebb időzítést egy alkoholmentes, fertőtlenítő hatású termék piaci bevezetése számára vélhetően szándékosan sem tudtak volna tető alá hozni pár hónappal a koronavírus-járvány akkor még nem sejtett kitörése előtt.
Eredetileg egyébként 2020 áprilisára tervezték az indulást, de a koronavírus felgyorsította a folyamatokat: több ezer tesztkrémet juttattak el a fogyasztóknak, ami után „rengetegen kopogtattak nálunk februárban, szájról-szájra terjedt a hírünk”.
Ezüstpajzs
A szabadalmaztatott Immunetec technológia antimikrobiális hatásának bizonyítására minden vizsgálatot a Nemzeti Népegészségügyi Központ Hatósági Osztályán végeztek – hangsúlyozta Viktor. A tesztek igazolták, hogy az Immunetec technológia 99,9 százalékos hatásfokkal, tartósan csökkenti a kezelt bőr vagy egyéb felületen a káros mikrobákat. Bőrvédő krémük abban különbözik a piacon lévő, „normál” kézfertőtlenítőktől, hogy nemcsak az éppen például a kézen lévő baktériumokat pusztítja el, hanem folyamatosan véd használat után több órával még akkor is, ha újra és újra bakteriális, vírusos vagy gombás szennyezésnek van kitéve a bőr, mivel az ezüst ionok megakadályozzák ezek szaporodását.
Nagy Viktor kiemelte, hogy az ezüst ionok formájában van jelen a termékekben, mert az ezüstionok sokkal hatékonyabbak antimikrobiális szempontból, mint a töltéssel nem rendelkező ezüst részecskék. Az ionokat nem szabad összekeverni a nano- ezüsttel: utóbbinak ugyanis ezüst-ionokat kell leválasztania, hogy antimikrobiális tulajdonságokkal rendelkezzen, és ennek a kibocsátásnak a sebességét nehéz megjósolni, mivel a környezeti változók – nedvesség, nyomás, hő – függvényében módosulhatnak, valamint vannak olyan kutatások, amelyek szerint a nanorészecskék kárt okozhatnak az emberi sejtekbe jutva – tette hozzá.
Egy évig nem kell fertőtleníteni?!
Viktorék először a Benu patikákkal szerződtek le (bőrvédő krémük április óta kapható gyógyszertári forgalomban), és elindították weboldalukat, rajta pedig webshopjukat is. Nemrégiben kötöttek disztribútori megállapodást az Orbico Hungary Kft.-vel (egy ismert, nemzetközi logisztikai cég magyar lányával), így hamarosan a drogériák és a szupermarketek polcaira is kikerülhet az Immunetec, a tervek szerint 2021 januárjára a legtöbb helyen elérhető lesz.
Termékpalettájuk három fő termékből áll, legnépszerűbb bőrvédő krémükből havi 100 000 tubus a gyártási kapacitásuk, jelenleg bérgyártásban készülnek a termékek. A krém 4-5 órán keresztül (hivatalosan kézmosástól kézmosásig) véd és alkoholmentes, így nem szárítja a kezet, hipoallergén és bőrgyógyászatilag tesztelt sőt, Viktor – aki naponta több órát tartózkodik a vízben –
saját tapasztalata szerint a sebek is gyorsabban gyógyulnak a krémmel felvitt filmrétegnek köszönhetően, még vizes közegben is.
Azt mondja, egyre nagyobb a kereslet a textil impregnáló spray-jük iránt is. Ez bármilyen szövetre, például orvosi ruházatra, sportfelsőre, sportcipőre, cipőre, de akár plüssállatokra is alkalmazható, szagtalanít és fertőtlenít egyben, és három mosás erejéig hatásos.
Kifejlesztettek egy fertőtlenítő bevonatot is, amellyel lekezelve a különböző – többek között fal, fa, fém, kemény műanyag, csempe – felületeket egy évig nem kell fertőtleníteni, szintén az ezüstion technológiának köszönhetően.
Gyakorlatilag egy lakkréteggel viszik fel a felületre az ezüstionokat, és onnantól – laborvizsgálattal is igazoltan – egy évig folyamatosan kifejtik hatásukat és elég csak általános takarítószert használni. Számos céges ügyfelük, illetve közintézmény megrendelőjük volt: Szolnokon sok intézményben – az összes óvodában, iskolában, önkormányzati épületekben – kezelték ezzel a technológiával a gyakran érintett felületeket, kilincseket, kapcsolókat, liftgombokat, korlátokat, WC-nyomógombokat, csaptelepeket, de könyvtárakban, idősotthonokban, játszótereken is éppúgy dolgoztak, mint a Jászberényi Szent Erzsébet Kórházban, a szolnoki MÁV-kórházban, vagy fővárosi Thália Színházban.
Kórházak már a koronavírus előtt is ügyfeleik voltak, és elsősorban a baktériumok miatt alkalmazták ezt a technológiát.
A kezelt felületek két órával a kezelés után már érinthetőek, 6-8 órával a kezelés után már meg lehet fogni őket, a teljes száradás pedig 24 óra, innentől takarítható is a felület.
A kezelendő felület nagyságától függően intézményenként eltérő költsége van a felületkezelésnek, az árakkal kapcsolatban Nagy Viktor annyit árult el, hogy – figyelembe véve az egyéves garanciát – ha egy-egy napra leosztjuk a költségeket, akkor jóval költséghatékonyabb az ő fertőtlenítési módszerük, mintha az adott intézmény napi szinten, vegyszerekkel fertőtlenítené végig azokat a kezelt felületeket, amelyek folyamatosan mikrobális szennyeződésnek vannak kitéve.
Az Immunetec-ben eddig mintegy 30 millió forintos befektetés van, tavaly még veszteségesek voltak, 2020-ban ugyanakkor az árbevételek eddigi alakulása alapján már nyereséges lesz a cég, mondják.
Vízilabda-üzemmód
„Kezdem megszokni” – mondja arra a felvetésre, hogy nagy tudatosságot és kvázi robot-üzemmódot feltételez, hogy az élsport mellett szabadidejében vállalkozik. „Ez egy feszített tempó, nem is voltam soha olyan, hogy délutánonként két edzés között otthon aludtam órákat, mindig jár az agyam” – ugyanakkor hangsúlyozza, hogy az uszodába már „vízilabda-üzemmódban” megy le, és a napi, összesen 5-6 órás edzések alatt nem foglalkozik mással.
Ezzel párhuzamosan nagyon tudatosan beszél a vízilabda utáni életről, kiemelve, hogy „az élsportolók buborékban élnek”, és sokszor egy légüres tér következik a sport után. Viktor azt mondja, a csúcson szeretné abbahagyni, „a fő cél, hogy megnyerjük a 2021-es olimpiát, most már ki merem mondani”.
Addig is szeretné a céget olyan szintre emelni az olimpiai felkészülés május-júniusi intenzívebb szakaszáig, hogy nyugodtan az olimpiára tudjon koncentrálni, utána pedig tervei szerint a cégek töltik ki az élete nagy részét.
„Ezt még így nem mondtam ki soha, de igen.” – válaszolja arra, hogy az olimpia után tervezi-e visszavonulását.
Az Immunetec-ben most nyolcan dolgoznak, Viktor azt mondja, a vállalkozás vezetésében sok mindent érzésre csinál, autodidakta módon folyamatosan tanul, fejlődik is közben, de mivel főállásban sportoló, ezért fontos volt számára, hogy megtalálja azokat az embereket, “csapattagokat” akikben megbízik, és úgy látja, ez sikerült is.