A maláj hatóságok pénzmosás és adóelkerülés gyanújával eljárást indítottak a Kuala Lumpur-i milliárdos, Vinod Sekhar ellen, akinek a személye magyar szempontból azért érdekes, mert ő az az üzletember, aki a külügyi tárca közvetítésével 180 milliárd forint értékben szállíthatott kínai gyártmányú lélegeztetőgépeket Magyarországra.
A 24.hu szúrta ki, hogy a napokban házkutatást is tartottak Sekhar cégeinél. Azt írták, Szijjártó Péter minisztériuma nem mondja meg, mi alapján választották ki a vállalkozót, de közölték, nem tudnak arról, hogy a Sekhar-cégek vizsgálatának lenne magyar szála.
A maláj újságok szerint egy közelebbről meg nem nevezett, ám a kiszivárgott hírek szerint dollár százmilliókban mérhető ügylettel hozható kapcsolatba.
Az 53 éves Vinod Sekhar a Petra Group nevű maláj konglomerátum feje, magukat a társadalmi kapitalizmus jelszavával jellemzik, hangsúlyozva, hogy tevékenységeik során nemcsak munkavállalóik, hanem az egész társadalom érdekeit figyelembe veszik. Petra márkanév alatt több divízióban működnek, Sekhar
vagyonát a Green Rubber nevű, gumiabroncsok újrahasznosításával foglalkozó cégével alapozta meg.
Sekhar egyetemista korában (molekuláris biológiát tanult) kezdett üzletelni: egy ruházati céget alapított 50 dollárból, majd 1990-ben az STI csoport társalapítója lett: ők hozták létre például Délkelet-Ázsia első internetcégét akkoriban, amikor több mint 30 milliós Malajziában mindössze 700 internetfelhasználó volt. Sok technológiai újítást hoztak, megcsinálták például az első, virtuális valósággal foglalkozó cégek egyikét az Egyesült Államokban és a filmiparba is belekóstoltak. A Szovjetunió összeomlása után részt vett a világ második legnagyobb petrolkémiai gyárának, az NKNK-nak (Nizhnekamskneftekhim) privatizációjában, de volt Formula 2000-es és Formula 3-as csapata is, és a malajziai zöldség- és gyümölcsbizniszbe is belekóstolt.
Polihisztor filantróp, most épp a hatóságokkal a nyakában
A Petra cégcsoportot, amit idősebb lányáról nevezett el, 1997-ben alapította, a Green Rubber keretében végzett
gumi-újrahasznosítás mellett, bioüzemanyagot is gyártottak, részt vettek HIV- és rákkezelési programokban, és pénzügyi szoftvereket is gyártottak, ma is számos ágazatban működnek a fenntartható technológiáktól kezdve az épületek építésén, az agrárszektoron és a médián át a kutatás-fejlesztésig.
A Forbes gazdaglistáján 2007-ben még a 14. helyen állt, azóta kicsúszott a leggazdagabbak közül, a kétezres évek közepén-végén lehetett a csúcson, akkoriban számos üzleti elismerést is kapott. Mostani vagyona nem ismert, de úgy tűnik, nagyságrendet léphetett (lefelé) fénykora óra, ha megérte neki Magyarországgal 180 milliárd forintos lélegeztetőgép-üzletet kötni, persze nem mintha kevés pénzről lenne szó.
Amellett, hogy saját alapítványán keresztül sokat adományoz, Sekhar az irodalomban is jeleskedik: számos színdarabot és verseskötetet írt. Egyik darabját, az Elme szemében címűt (In the Mind’s Eye) Malajzia mellett az Egyesült Államokban és Angliában is bemutatták. Sekhar némi tévés karriert is befutott: ő volt a házigazdája Malajzia első angol nyelvű talk showjának is. 2015-ben egy Oscar-jelölt, Indiában forgatott filmnek, a Liars Dice-nak is társproducere volt. A Petra-csoport honlapján vicces módon
azt sem felejtik el megemlíteni róla, hogy igazi Walt Disney és Mickey egér rajongó, és 320 darab, ilyen tematikájú nyakkendője van.
Facebook-oldalán nagyjából minden képen Mickey egeres bögréből kortyolgatja a kávét. A nyakkendőivel és csészéivel a most ellene indult eljárás miatt valószínűleg nem sok ideje van foglalkozni, a Malaysia Now hírportál november végén írt arról, hogy Vinod Sekhar cégeinél több maláj hatóság is nyomoz.
Borítókép forrása: Facebook//Vinod Sekhar