Óriási veszteséget hozott a tavalyi év Csányi Sándornak a borszegmensben és nemcsak a Csányi Pincészet forgalma csökkent, a másik milliárdos, Mészáros Lőrinc boros cégeinek sem ment annyira jól. A legnagyobb hazai bortermelők többsége azonban jól zárt tavaly, és bár az aszály jelentősen csökkentette a termést, a borászok szerint a tavalyi szőlőből nagyon jó évjárat lesz.
Csányi Pincészet: az elmúlt öt év legnagyobb mínusza
A Bonafarm csoporthoz tartozó Csányi Pincészet forgalma kissé elmaradt el a 2021. évi 1,7 milliárdtól, de így is 1,6 milliárd forintos nettó árbevételt ért el, írta az Mfor. Ennek ellenére a 2021-es 87,6 millió forintos negatív eredmény után tavaly még nagyobb, immár 584,9 millió forintos lett a mínusz, amely az elmúlt öt év messze legrosszabb eredménye. 2018 óta csak 2020-ban volt minimális nyeresége a családi vállalkozásnak.
Pedig jött a konyhára 140 millió forint állami segítség is, például a nagyvállalati beruházási program címén, borok promóciójára, vagy területalapú támogatásra.
A legtöbb bort Lengyelországba, Szlovákiába, Romániába és Olszországba exportálja a 86 főt foglalkoztató Csányi Pincészet.
A villányi borvidék másik két nagy cége, a Gere és a Bock-birodalom azonban sikeres évet zárt tavaly. A Gere Attila nevével fémjelzett Weninger & Gere Kft. 308 milliós forgalom mellett 32 milliós nyereséget produkált, ami az előző évi 16-szorosa. Ezzel az elmúlt öt év magasan legszebb számait hozta a cég. A Forbes júniusi címlaposa Gere Andrea, aki férjével együtt irányítja a Gere cégeket.
A Bock Pincészet sem panaszkodhat, a 2021-es veszteség már a múlté. Az elmúlt öt év legszebb számait produkálták: a 362 milliós bevételből könyvelhettek el 136,4 milliós nyereséget.
Így állnak Mészáros Lőrinc boros érdekeltségei
- A Dereszla Balaton Kft.-nek kismértékben csökkent az árbevétele, 152 milliós bevételből végül 76,5 milliós veszteséggel zárta a 2022-es évet.
- A 36 fős Dereszla Bortermelő Kft. sem tudott nyereséges évet zárni, még a durván megnövelt, 722 millióról 1 milliárd forintra hízott árbevételével sem: 10,8 millió forint lett a vesztesége. Ezen nem is lehet csodálkozni, hiszen megugrottak a bér- és anyagköltségei, valamint a fizetendő kamatok és kamatjellegű ráfordításai. A beszámolójuk szerint tavaly 123 millió forint összegben történt fejlesztés, emellett 115,2 milliót költöttek ültetvénytelepítésre, de látványpincét és traktorgarázst is kialakítottak.
- A Henye Borászat Kft. is jelentősen megnövelt forgalommal, 150 millióval zárta az évet (ami főleg a vásárolt borok harmadik országbeli értékesítésének köszönhető, a járványhelyzet megszűnése után). Ám ez a cég is veszteséges lett, 73,8 milliós mínuszt könyvelt el. Azt írják, hogy beruházásra 531 ezret költöttek.