A Magyar Orvosi Kamara szerint érdemes felkészülni az öngondoskodásra, mert az állam fokozatosan kivonul az egészségügy területéről.
Mi történt? Tavaly 15 százalékkal több időpontot foglaltak a magyar betegek a magánellátóknál, mint egy évvel korábban – mondta a Népszavának Gáspár Péter, az online-időpontfoglalást, betegút menedzselést segítő szoftvereket működtető MediCorp Hungary Zrt. ügyvezetője. A magánegészségügyben a bevétel átlagosan 20 százalékkal nőtt, ám a nyereséget elvitte az infláció. A költségeket növelték a 25-30 százalékkal dráguló orvostechnikai eszközök, protézisek, és az energiaár-változások is.
Az inflációs nyomás miatt a betegek egyre gyakrabban le is mondták időpontjaikat.
Ugyan a magánegészségügyben húsz százalékkal nőtt a bevétel, az infláció elvitte a nyereséget.
Miből fizetnek? A magánorvoshoz járók körülbelül 9-10 százalékának van valamilyen magánbiztosítása, a többiek zsebből fizetnek. Egy-két szolgáltató már részletfizetési lehetőséget is biztosít, hogy megtartsa pácienseit. Gáspár szerint a lemondások miatt egyre több szolgáltató az időpont foglalásokkal egy időben a páciens bankszámláján előre zárolja a kezelés díját.
Előzmények. Korábban a Magyar Orvosi Kamara (MOK) elnöke is arról beszélt, hogy érdemes felkészülni az öngondoskodásra, mert az állam fokozatosan kivonul az egészségügy területéről, a kormányzat lépéseiből az rajzolódik ki, hogy az ellátásban a magánellátóknak nagyon fontos szerepük lesz.