Bemutatták a Budai Egészségközpont (BEK) 62 milliárdos kórházfejlesztési terveit. 2027 első negyedévében nyitnak.
Mi történik? „Valódi kórházat építünk, komplex ellátással, állandó ügyelettel, 20 ágyas intenzív osztállyal. Nem 3–4 évre tervezünk, generációkon keresztül akarunk megoldást adni” – mondta Csernavölgyi István, a Budai Egészségközpont vezérigazgatója (maga is belgyógyász, kardiológus) az intézmény új kórházfejlesztési projektjéről.
Az építkezés már megkezdődött a BEK Királyhágó utcai komplexumában (de a betegellátás nem szünetel). A tervek szerint az új kórház 2027. első negyedévében nyílik meg modern terekkel, járható tetőkertekkel, belső udvarokkal. A leendő kórházépület bejárata a Királyhágóra merőleges Alkotás út felől lesz, a házba lépve majd egyértelműen és transzparensen elválik a NEAK-finanszírozott betegek és a magánban érkezők ellátása:
„balra állami, jobbra magán lesz.”
Mennyibe kerül? Óriásprojektről van szó: a teljes beruházás összege 62 milliárd forint, ebből 26 milliárd forintot az állam, 36 milliárd forintot a tulajdonosi kör, nevezetesen Csányi Sándor OTP-vezér finanszíroz. Két évig tervezték.
Milyen területeket fednek le? 45 szakterületet fednek le, ezek újabbakkal is bővülnek. A népegészségügyi szempontból legfontosabb szakterületeken gyógyítanak majd: lesz belgyógyászati, sebészeti és mozgásszervi központ járó- és fekvőbetegellátással, radiológiával, rehabilitációval. A népbetegségnek számító kardiovaszkuláris, gasztroenterológiai, ortopédiai problémákra fókuszálnak, nagyban építve a BEK gerincsebészeti hagyományaira.
Az új kórházban a mostani 7 műtőből 15 lesz, 150 ágyból 250, 55 rendelőből 87, 18 ezer négyzetméterből 35 500 négyzetméteren gyógyítanak majd. Szülészet nem lesz. Az építkezés alatt és után is megmarad 24 órás országos orvosi ügyeletük, az új házban lesz „sürgősségi kapu”.
Kontextus: A BEK az ország egyik legnagyobb magánegészségügyi szolgáltatója. Három egységük van: Budán, a Királyhágó utcában és a Nagy Jenő utcai eredeti BEK-villában üzemelnek, továbbá Pesten a Váci úti BSR Centerben vannak járóbeteg szakrendelőik.
A 30 legnagyobb magánkórházat rangsoroló legutóbbi listánkon a BEK – szinte fej-fej mellett haladva a Doktor24-gyel – a 4. helyen állt, miután 2022-t közel 15 milliárd forintos árbevétellel zárták. A Heal Partners idei összesítésén a 3. helyen állnak, a Medicover (1.) és a TritonLife (2.) után, 2023-ban 18,1 milliárdos forgalmuk volt. Azon kevés hazai magánegészségügyi szereplők egyike, akik értelmezhető (9–10 százalékos) EBITDA fedezettel dolgoznak. Tavaly 220 ezer privát beteget és több mint 67 ezer NEAK-finanszírozott pácienst láttak el. 950 dolgozójuk van, Csernavölgyi István elmondása szerint ebből 600 embernek egyedüli munkahelye a BEK.
Hogy jött a képbe Csányi Sándor? A BEK története 1997-ig nyúlik vissza, amikor Varga Péter Pál gerincsebész létrehozta az Országos Gerincgyógyászati Központot, majd 2001-ben a Budai Egészségközpontot, és fejlesztette sokmilliárdos forgalmú vállalkozássá. Mint azt néhány éve megírtuk, Csányi Attila, Csányi Sándor bankvezér elsőszülött fia is kezeltette magát – kullancscsípés miatt – az intézményben. A Csányi család közvetlenül ezután résztulajdont vásárolt, mára vagyonkezelő cégük, a Bonitás 2002 Zrt. a BEK egyedüli tulajdonosa.