Van, ahol 64 helyre szeretne bekerülni 800 diák, pedig a havi tandíj meghaladja a nettó minimálbér összegét.
Egymillió forintnál kezdődik az éves tandíj a magán- vagy alapítványi iskolákban. Sok szülőnek ez az összeg is megéri azért, hogy kimenekítse az állami oktatási rendszerből a gyerekét.
Az egyik Waldorf-iskolában például havonta 74-76 ezer forintot kell fizetni. „Nem lehetett alibizni, mint a közoktatásban, addig íratták a dolgozatot, amíg jó nem lett. Azt várták, hogy kibontakozzon, részt vegyen az órákon” – mondta egy szülő a Hvg-nek.
Alternatív iskolából azonban egyelőre nincs nagy választék. Sok szülő hiába szeretné kivenni a gyereket az állami iskolákból, a lakóhelye közelében nem találna magánintézményt.
Tolongás
Az előző tanévben a KSH adatai szerint a középiskolás diákok 28 százaléka egyházi iskolába járt, 11 százalékuk pedig magánfenntartású iskolába. Az arány várhatóan növekedni fog: az ország legjobb alapítványi iskolája, az Alternatív Közgazdasági Gimnázium sokszoros túljelentkezéssel küzd. A 7. és 9. osztály 64 férőhelyére összesen nyolcszáz jelentkező volt, miközben a tandíj évente 1,8 millió forint. Az intézmény azonban az óriási igény ellenére sem tervez új osztályokat indítani.
Korábban a Forbes.hu is foglalkozott a Budapest Schoollal, ahol a szülők egy része (augusztusban konkrétan 47 százalék volt ez az arány) még az AKG-énál is magasabb tandíjjal számolhat. Az azonban fontos különbség, hogy szemben az AKG-val, a Budapest Schoolnál az étkezés díját is tartalmazza a tandíj. A Halácsy Péter alapításával létrejött iskolába háromszoros a túljelentkezés.