Június elején állapodtak meg a bérekben a korábbi Dunaferr, most Liberty Dunaújváros szakszervezetei a munkáltatóval, de a hidegzuhany (nem is egy) csak ezután következett. A cég láthatóan kapkod, a szakszervezet szerint pedig a legújabb lépéssel az egész vasmű jövője veszélybe került.
Mi történt? A Forbes.hu információi szerint a Liberty anélkül kezdett munkarend-átszervezésbe pénteken, hogy erről érdemben egyeztetett volna az üzemi tanáccsal. A héten jelentették be, hogy a nehéz acélipari körülmények miatt ideiglenesen átszervezik egyik cégük, a Duna Furnace Dunai Vasmű Kft. munkavállalóinak munkarendjét. . „Számos kollégánkat szakaszos egyműszakos (délelőtt) munkarendbe helyezzük át és/vagy állásidőre küldjük” – írták.
Miért fontos ez? Az egykori Dunaferr 3200 dolgozójának majdnem harmadát, ezer munkavállalót érint ez a lépés, nekik mindez több mint 30 százalékos keresetcsökkenést jelent, és rengeteg olyan család van, ahol mindkét kereső a Libertynél dolgozik, és akár 300 000 forint is kiesik a családi költségvetésből. A munkáltató ráadásul az üzemi tanács véleményét sem várta meg a kérdésben, hanem enélkül tájékoztatta a munkavállalókat, sőt már el is kezdte az átszervezéseket.
Kontextus. Június elején állapodtak meg a bérekben a korábbi Dunaferr, most Liberty Dunaújváros szakszervezetei a munkáltatóval. A 2024. szeptember 30-ig szóló megállapodás szerint az alapbérfejlesztés mellett bónuszban is részesülnek a dolgozók. Az önkormányzati választások másnapján ugyanakkor a Liberty bejelentette: a piaci helyzet miatt megkezdik két kokszoló kemence leállítását. Ezzel több száz dolgozó helyzete kérdőjeleződött meg. A bérmegállapodást június 25-én írták alá – benne a bérfejlesztésre vonatkozó békekötelemmel -, majd másnap jött a következő kellemetlen meglepetés a Libertytől, a munkarend átszervezése.
Hogyan tovább? „Amit ad, azt másnap vissza is veszi” – foglalta össze a helyzetet Magyar Zoltán, a Dunaferr DV. Vasas Szakszervezeti Szövetség elnöke a Forbes.hu érdeklődésére. Arról, hogy a mostani munkarend-átszervezés mit jelent a gyakorlatban az érintett ezer embernek, Magyar Zoltán azt mondja: a lépés miatt átlagosan 33 százalékkal csökken majd a keresetük a délelőtti műszakra való áthelyezéssel. Az a csoport sem jár jobban, akiket állásidőre küldenek: közülük csak az egyébként is délelőtti műszakban dolgozók, illetve a vagyon- és biztonságvédelem területén dolgozók (ők jóval kevesebben vannak) nem szenvednek el keresetcsökkenést. Magyar Zoltán kifejtette, hogy a Libertynél úgynevezett folyamatos váltóműszak van és aki ebben dolgozik, minden műszakra 50 százalékos műszakpótlékot kap. Ez elsőre magasnak tűnik, de ehhez igazították az alapbéreket, vagyis ez egy mérsékeltebb alapbérrel jár együtt. Ezek a munkavállalók úgy dolgoznak, hogy 4 éjszakai műszakot követően egy pihenőnap, majd 4 délutáni műszak, egy pihenőnap, végül 4 délelőtti műszak, két pihenőnap.
Mi a helyzet máshol Európában? Magyar Zoltán kifejtette: bár valóban nehéz helyzetben van az európai piac, és kevés a megrendelés, más európai gyártók mégis elég magas kapacitással termelnek, 70-80 százalékon üzemelnek, sőt a legutóbbi adatok szerint öt olyan európai gyártó is akadt, amely 100 százalékos kohókapacitással termelt. Ugyan nem kizárólag megrendelésre, hanem raktárra is, mivel az üzem egy esetleges leállítás utáni újraindítása nagyon költséges lenne. Dunaújvárosban azonban hónapok óta teljesen állnak a kohók. Bár a Liberty azt írta, konzultációt kezdett az üzemei tanáccsal, Magyar Zoltán azt mondja, egyelőre csak egyoldalú tájékoztatást kaptak, ami nem minősül konzultációnak. A Liberty cégvezetője, Raul Yenurkar szerdán tájékoztatta őket az átszervezésekről, de egyeztetés nem volt.