Kilenc év fegyházbüntetést kér az ügyészség Töröcskei Istvánra az egykori Széchenyi Bank vezetőjére, feleségére nyolcat. A milliárdos üzletembert társaival hatmilliárd forintos hűtlen kezeléssel gyanúsítják.
Feleségével együtt többek közt bűnszervezetben elkövetett sikkasztás és „különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés” miatt állt bíróság elé Töröcskei István.
A Blikkhez eljuttatott vádirat szerint összesen tizenöt embert vonnak felelősségre a Széchenyi Bank ügyében.
Töröcskei, az Államadósság Kezelő Központ korábbi vezérigazgatója és társai ellen különösen jelentős értékre elkövetett sikkasztás bűntette, különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntette és más bűncselekmények miatt emeltek vádat.
A vádirat szerint
- A házaspár cégükön keresztül többségi tulajdont szerzett egy bankban.
- A pénzügyi felügyelet tőkepótlásra utasította a tulajdonos céget a veszteségesség miatt.
- Töröcskei a hiányzó pénzt a bankjából szerezte meg, fiktív hitelek kihelyezésével. A 2012-ben kiadott hitelek jelentős részét, majdnem 1,5 milliárd forintot visszaforgatott a cégébe, hogy aztán felhasználja a tőkepótlásra.
- A pénzintézet által, befektetési célzat látszatával külföldi bankszámlára kihelyezett forrásokból több mint 1,7 milliárdot a tőkepótlást célzó fiktív hitelek visszafizetésére fordítottak.
- 2013-ban 3,5 milliárdnyi olyan hitelt adtak ki, aminek nagy részét a bank megvásárlásához felvett hitel törlesztésére forgattak vissza, a maradékot pedig sajátjukként kezelték.
- Ezeken túlmenően a vádlottak 2013-ban több mint 2,3 milliárdos kárt okoztak azzal, hogy további olyan hitelek kihelyezéséről is döntöttek, amelyek során vagyonkezelői kötelezettséget sértettek.
Előzmények
A Fővárosi Nyomozó Ügyészség decemberben adott ki közleményt a vádemelésről – konkrét nevek említése nélkül.
A Telexnek akkor hivatalos helyről senki sem cáfolta meg, hogy a Széchenyi Bank ügyéről és Töröcskei Istvánról van szó. Amikor a lap ezzel kapcsolatban megkérdezte Töröcskei Istvánt, az üzletember nem kívánta kommentálni a vádiratot. Annyit mondott csak, hogy a vádbeli időszakban nem is volt ott a Széchenyi Banknál, ő 2011-től az Államadósság Kezelő Központ vezérigazgatója volt (2010-2011 között volt a Széchenyi Kereskedelmi Bank Zrt. elnöke).