Eddig tartottak Sam Bankman-Fried kalandjai a Bahamákon.
Az amerikai ügyészek utasítására letartóztatták az FTX alapítóját, Sam Bankman-Friedet (vagy ahogy magára gyakran hivatkozott, SBF) a Bahamákon hétfőn – számolt be róla a Business Insider. Mindez egy nappal azelőtt történt, hogy a harmincéves SBF-nek az amerikai kongresszus előtt kellett volna tanúskodnia a kriptopénz-tőzsdéjének előző havi hirtelen összeomlásáról.
A New York Times szerint csalással és pénzmosással vádolják.
A bahamai miniszterelnök a főügyészi hivatal sajtóközleményében úgy fogalmazott: SBF letartóztatása azt követően történt, hogy az Egyesült Államok hivatalos értesítette őket arról, hogy büntetőjogi vádat emeltek a férfi ellen, és valószínűleg kérni fogják a kiadatását.
Bankman-Friedet bahama-szigeteki apartmanjában tartóztatták le.
New York déli körzetének ügyészei megerősítették, hogy Bankman-Fried ellen vádat emeltek, és közölték, hogy a vádiratot kedden fogják nyilvánosságra hozni.
Bár Bankman-Friedet a Bahamákon tartóztatták le, ahol jelenleg is tartózkodik, az ügyészségnek a megvannak a jogi eszközei ahhoz, hogy később kiadják őt az Egyesült Államoknak.
Egy nappal a kongresszusi meghallgatás előtt
SBF kedden arra készült, hogy kongresszusi meghallgatáson támadja meg korábbi ügyvédeit a Sullivan and Cromwellnél, egyben az FTX új CEO-ját, John Rayt és riválisát, a legnagyobb kriptotőzsdét, a Binance-et. A Reuters által látott vallomás tervezetéből azt lehet tudni, hogy SBF átveréssel akarta vádolni ügyvédeit és az új vezérigazgatót. A letartóztatás után nem került sor a meghallgatásra.
Előzmények
- Az FTX november elején elismerte: likviditási gondjaik vannak. A bejelentés hírére a kereskedők három nap alatt 6 milliárd dollárt vontak ki a platformról.
- Riválisa, a Binance először jelezte, felvásárolja az FTX-t, majd visszalépett a tranzakciótól, amitől a kriptotőzsde a teljes összeomlás szélére került.
- A cég pár nappal később csődvédelmet kért. A csődvédelmi eljárás az amerikai anyacég, az Alameda kriptó fedezeti alap mellett több mint száz kapcsolt vállalkozást is érintett. Ezután Bankman-Fried lemondott az FTX vezérigazgatói tisztségéről, egyben a bíróság felügyeletét kérte, azért, hogy megpróbálhassa rendezni adósságait.
- A pánikcunami végigsöpört a kriptopiacon, ami összességében a tőzsde összeomlását váltotta ki.
- Az FTX piaci értéke az idei év elején még 32 milliárd dollár volt, azonban nemrég kiderült: Bankman-Fried kulcsfontosságú információkat zárt el a cég vezetése elől, így hiányzott az alapvető pénzügyi kontroll.
- Az összeomlás utáni becslések szerint az egymillió hitelező összesen tízmilliárd dolláros veszteséget szenvedett. Az őket érintő kártérítésről egyelőre nem tudni.
- Bankman-Fried és társait azzal a vádolják, hogy illegálisan visszaéltek az FTX ügyfeleinek pénzével annak érdekében, hogy Bankman-Fried kriptokereskedő cégét, az Alameda Research-öt támogassák.