A Forbes legfrissebb gazdaglistáját a 60 év körüli férfiak dominálják, vagyonukat a háború ellenére is tudták növelni, az osztalékok felvételével azonban csínján bántak. 5 pontban az átlag magyar milliárdosok 2022-es évéről.
Múlt héten jelent meg a Forbes legfrissebb gazdaglistája: az 50 leggazdagabb magyart felvonultató összeállításban több meglepetés is befutott idén. Mészáros Lőrincet letaszították az élről, az új listavezető becsült vagyona először lépte át a félbillió forintot, illetve egy fiatal startupalapítót is köszönthettük a listán.
A legvagyonosabbak előzgetései vagy az új belépők figyelése mellett a gazdaglista egy átfogó helyzetképet is ad a magyar üzleti elitről. Lássunk tehát néhány szempontot arra, hogy hogyan is nézett ki egy átlagos magyar milliárdos élete az elmúlt évben!
1. Közepesen sikeres évet zárt
A háború és a gazdasági bizonytalanságok dacára az 50 leggazdagabb magyar vagyona egy év alatt átlagosan 15 százalékkal emelkedett becslésünk szerint. Ez a növekedési ütem még nagyobb jelentőséget kap, ha mellétesszük, hogy mindeközben a háború sújtotta Ukrajnában a leggazdagabb 20 üzletember vagyona csaknem a felére csökkent.
A 15 százalékos értéknövekedés ugyanakkor az inflációval összevetve már nem is tűnik olyan jónak. A Magyar Nemzeti Bank elemzői szerint a fogyasztói árak emelkedése a most zárult 2022-es évben 14,6 százalékos lehetett.
Az infláció tehát a leggazdagabbak vagyonnövekedését is megeszi.
A legnagyobb mértékben Scheer Sándor vagyona emelkedett: a hazai Mekiket is üzemeltető vállalkozó csaknem kétszeresére, 97,2 milliárd forintra növelte vagyonát – ez leginkább az állami beruházásokból rendre részesülő Market Építő bővülésének volt köszönhető.
2. Az átlag magyar milliárdos: férfi…
A leggazdagabb magyarok listáján már régóta többségben vannak a férfiak. Az első nő 2018-ban került fel az ötvenes listára, a legfrissebb összeállításban ketten szerepelnek: az Indotek-társalapító Hermann Kamilla, valamint az öt éve elhunyt Demján Sándor örökösei, Demján Sándorné és családja.
3. … és 60 év körüli.
Mostani listánk szereplői átlagosan 60 évesek, miközben a teljes magyar népességben 43 az átlagéletkor. A milliárdosok között az ötvenes-hatvanas korosztály képviselteti magát a legerőteljesebben. A lista mezőnyének csaknem kétharmadát adják, miközben ugyanez a korosztály még úgy sem teszi ki a teljes népesség harmadát, ha a 20 évnél fiatalabbakat nem vesszük figyelembe.
Az idősebbek ráadásul még milliárdosmércével nézve is többen vannak:
például több 70 évnél idősebb magyar vállalkozó (12 fő) van a gazdaglistán, mint 50 évnél fiatalabb (11 fő).
- Az 50 fős mezőny korelnöke a 89 éves Zettwitz Sándor, a 77 Elektronika orvostechnológiai vállalat alapítója.
- A legfiatalabb milliárdos pedig az idén debütált startupper, Kádár Tamás. Az online csalások megelőzésével foglalkozó Seon társalapítója az első és eddig egyetlen huszonéves vállalkozó a listán.
4. Jó eséllyel Budapesten él
Az elérhető információk alapján a leggazdagabb magyarok bő fele Budapesten vagy a fővárosi agglomerációban lakik. Több mint harmaduk a vidéki Magyarországon él, a külföldre költözött milliárdosok aránya pedig 10 százalék körül alakul.
5. Nem vett fel osztalékot 2022-ben
Hiába muzsikáltak relatíve jól a leggazdagabb magyarok cégei az elmúlt időben, az osztalékok kivételével azért csínján bántak a tulajdonosok. Az 50 szereplő közül 27-en vettek fel osztalékot tavaly a vállalkozásaik 2021-es adózott eredményéből, a többségük esetében ugyanakkor a becsült vagyonokhoz képest jóval kisebb összegekről van szó.
Jelentősebb, 2 milliárd forintnál nagyobb értékű osztalékot 11-en vettek fel.
Na és kihez köthető a legtöbb? Mészáros Lőrinchez.
A felcsúti milliárdos a gazdaglista éléről a dobogó alsó fokára csúszott vissza, ugyanakkor vigasztalódhatott a legnagyobb felvett osztalék címével: összesen 19,1 milliárd forinthoz jutott hozzá a cégeiből, jelen esetben a Mészáros Holdingból, a Fejér-B.Á.L.-ból és a V-Hídból.
Az 50 leggazdagabb magyar a januári Forbes magazinban
A leggazdagabb magyarok listáját a Forbes januári lapszámában találod. Ebben nemcsak arról olvashatsz, kik lettek idén az ország leggazdagabbjai, megírtuk a listán szereplő legfiatalabb milliárdos, Kádár Tamás és a Seon sztoriját, hosszú címlapinterjút készítettünk Csányi Attilával, a milliárdoslistát pedig Háy János novellája kíséri, amit külön erre az alkalomra írt a Forbesnak.
Az 50 leggazdagabb magyar listáját számolta és írta: Bánáti Anna, Gólya Ági, Oberfrank Balázs