Az öt leggazdagabb szlovák 40 százalékkal növelte a vagyonát egyetlen év alatt. Nagyot nyert mindenki, aki az egészségügybe fektetett.
Laptársunk, a Forbes Szlovákia közzétette a leggazdagabb szlovákok 45 tagú rangsorát. A listán szereplők összesítette vagyona nagyot nőtt, a tavalyi 14,8 milliárd euró után idén 19 milliárd euró lett. A trend a szomszédban is hasonló: a gazdagok egyre gazdagabbak. A milliárdosok érdekeltségei alapvetően jól jöttek ki az elmúlt évek kihívásaiból, legyen szó az energiaválságról, a magas inflációról vagy az orosz-ukrán háború hatásairól.
A szlovák milliárdosok egyre inkább diverzifikálják portfóliójukat, így kevésbé hat rájuk, ha egy-egy szektor visszaesik. Ezenkívül az elmúlt években sokuk tudott ügyesen terjeszkedni a külpiacokon, nemcsak a Balkán de a nyugati országok felé is.
A növekmény másik oka, hogy kifejezetten jól teljesített az első öt helyezett, akiknek mind 1 milliárd euró felett van a becsült vagyona.
Az öt leggazdagabb szlovák 40 százalékkal növelte a vagyonát egyetlen év alatt, 8 milliárd az övék a listatagok összesített 19 milliárdjából.
Változás az élen
A Forbes friss becslése szerint immár Tomáš Chrenek acélmágnás a leggazdagabb szlovák. Ez annak fényében igencsak meglepő, hogy az európai acélipar – a háború és a kínai nyomulás miatt is – nem éli éppenséggel a legjobb napjait. Chrenek azonban más, felfutó területen is érdekelt, sőt ő a legnagyobb játékos. 2 milliárd euróra taksált vagyonából 1,5 milliárdot ér a magánegészségügyben piacvezető Agel cégbirodalom, ami Csehországban és Szlovákiában kórházakat, egészségügyi központokat, laborokat és patikahálózatot is működtet, vagyis az egészségügyi piac valamennyi szegmensében jelenlévő komplex szolgáltató. A csoportnak 16 ezer alkalmazottja, 35 üzemeltetett kórháza és közel 1700 olyan egysége van, ahol járóbeteg-ellátást biztosít. Chrenek tavaly még a negyedik volt 850 millió euróra becsült vagyonnal.
Energia, bank, Gorilla-ügy
A második helyen végzett Patrik és Jozef Tkáč, a J&T csoport mögött álló apa-fia páros, akik a pénzügyi és energia szektorban érdekeltek. Vagyonukat 1,89 milliárd euróra teszi laptársunk. Nagyot nőttek ők is éves alapon, de ennek nem csupán az az oka, hogy az üzleteik sokkal jobban mentek – bár a portfóliójukban lévő bankok, a J&T Banka és a 365.bank rekordnyereségességről számoltak be –, de az is, hogy a bonyolult cégháló mögé rejtett vagyonból több cégről is ki tudta mutatni a szlovák Forbes, hogy azok egyértelműen hozzájuk köthetőek. Így már az is tudható, hogy az érdekeltségükbe tartozó J&T Private Equity Group a régiós energetikai óriás EPH-ban is 44 százalékot ellenőriz. Az EPH főtulajdonosa a második leggazdagabb cseh, Daniel Křetínský, aki nagyon szeretné megszerezni a britek nemzeti büszkeségét, a Royal Mailt – és az itthon is működő GLS logisztikai céget (az üzlet hátteréről itt írtunk).
Jaroslav Haščák csak néhány hete tért vissza a Penta felső vezetésébe, miután az ügyész felmentette az ún. Gorilla-ügy vádjai alól (ez egy kiterjedt korrupciós ügy volt, több állami és cégvezetőt hallgattak le a titkosszolgálatok, ezek leirata pedig kiszivárgott a sajtóhoz). A listára 1,8 milliárd eurós vagyonnal tért vissza, ami 300 millió euróval több, mint tavaly. Ez elsősorban a Penta nettó eszközértékének növekedésének köszönhető. Az egészségügyben ők is érdekeltek.
A Penta portfóliójába tartozó Mr. Max Európa egyik legnagyobb gyógyszertár-hálózatává nőtte ki magát.
Ezen kívül jelen vannak a pénzügyi és az ingatlanszektorban is, a Penta az ország egyik legnagyobb foglalkoztatójának számít, tavaly Romániában és Olaszországban is terjeszkedtek.
(A Haščák családot tavaly felesége, Valeria Haščáková ügyvédnő képviselte a rangsorban, aki két kiskorú fiuk mellett a Csehországban létrehozott T69 családi vagyonkezelőcég egyik kedvezményezettje. Haščák hivatalosan is átruházta rá a Pentából származó vagyonát.)
A csendes ingatlanmogul
A 2017 óta a listát vezető, és a nyilvánosságot kerülő Ivan Chrenko ingatlanmogul 1,4 milliárd eurós vagyonával a negyedik helyre esett vissza a rangsorban. Chrenko HB Reavisét jelentősen megviselte a világjárvány és az irodapiac visszaesése. A Szlovákiában az Aupark bevásárlóközpontok építésével a vagyonát megalapozó Chrenko gyakorlatilag kivonult a szlovák és a lengyel piacról is, a cégcsoport most az amúgy igen költséges londoni és berlini projektjeire fókuszál.
A szlovák eurómilliárdosok ötösét Ivan Jakabovič, a már említett J&T régi partnere és a J&T Finance Group második legnagyobb részvényese zárja, a csoport növekedésének köszönhetően 1,16 milliárd euróra nőtt a vagyona.
Ivan Chrenko
Ivan Jakabovič
A 10 leggazdagabb a 45-ből
- Tomáš Chrenek – 2 milliárd euró / 798 milliárd forint
- Jozef és Patrik Tkáč – 1,89 milliárd euró / 754 milliárd forint
- Jaroslav Haščák és családja – 1,8 milliárd euró / 718 milliárd forint
- Ivan Chrenko – 1,4 milliárd euró / 558 milliárd forint
- Ivan Jakabovič – 1,16 milliárd euró / 462,7 milliárd forint
- Miroslav Trnka – 790 millió euró / 315 milliárd forint
- Ján és Elena Hrubí – 770 millió euró / 307 milliárd forint
- Peter Paško – 770 millió euró / 307 milliárd forint
- Martin Kúšik – 580 millió euró / 231 milliárd forint
- Milan Fiľo – 550 millió euró / 219 milliárd forint
A teljes lista itt. Összeállította: Lucia Okšová
A szlovák lista a magyaréval azonos módszertannal készül, így a privát cégek esetében a legutolsó, vagyis a 2023-as üzleti év alapján készítették el a friss a becsléseket. Ezért nem lehet összevetni a tavaly december végén publikált magyar listával (az még a 2022-es évből indult ki). Érdekességképp ugyanakkor megjegyezzük, hogy Mészáros Lőrinc a tavalyi eredményével a friss szlovák listán a 4. helyre futott volna be 591,3 milliárdra tett vagyonával. A 2023-as beszámolók alapján készülő magyar listát december végén publikáljuk majd.
Beérték a magyar milliárdoslistát
Tavaly Szlovákia két milliárdost adott a Forbes globális listájára – ide a belépő 1 milliárd dollár –, idén ötöt fog, ezzel pedig beéri Magyarországot. (A magyar listát majd december végén publikáljuk.)
A listán hat új szereplő van, például a Fresh szupermarketlánc mögött álló családi cég alapítója, Miroslav Labaš vagy az egyre népszerűbb TrustPay fintech cég alapítója, Igor Rintel. Ján és Elena Hrubí, az Eset szoftvercég egyik alapítójának, a 2023 decemberében elhunyt Rudolf Hrubínak a gyermekei, akik szintén új arcok az idei rangsorban. Ők legalább 770 millió euróra becsült vagyont örököltek.
Roman Berger, a Niké fogadóiroda társtulajdonosa, aki tavaly, édesapja, Otto Berger halála után, a folyamatban lévő hagyatéki eljárás miatt kiesett a rangsorból, idén szintén visszatért a listára. Nagy visszatérő két év után Martin Blaškovič, a HTC Investments társtulajdonosa. A csoporthoz tartozik a brnó-i székhelyű traktorgyártó Zetor, amely a kereslet visszaesésével küzd, és fontolgatja, hogy a termelés egy részét Indiába helyezi át.
A listán összesen négy helyen szerepelnek nők (összesen hatan vannak, mert a családtagokat egyben kezeli a Forbes), de mindegyikük öröklés útján jutott a vagyonához.
Az idei évben is felkerült a rangsorba Marek Hamsík 2023-ban visszavonult labdarúgó, aki 90 millió eurós vagyonnal bír laptársunk becslése szerint. A Napoli klublegendája Olaszországban 40 millió eurót focizott össze, Kínában pedig 3 év alatt 25 millió eurót (míg nem a Kommunista Párt felfüggesztette a kínai liga finanszírozását). A Besztercebányáról származó Hamsík szülővárosában is több ingatlanprojektben érdekelt, de van borászata és proseccóval is kereskedik.