A közelgő országgyűlési választások átrendezhetik az erőviszonyokat és új neveket is hozhatnak a legbefolyásosabb magyar nők listáján, de fontos pillanatkép ez a mostani arról, mit jelent ma a befolyás Magyarországon a nők esetében. A Forbes szerkesztősége idén is feltárta és sorrendbe rakta azt a tudásból, kapcsolatokból, politikából és pénzből álló egyveleget, amit befolyásnak nevezünk.
Visszaszámlálás. Ez a szó sokszor eszünkbe jutott, amikor a 2022-ben legbefolyásosabb magyar nőket sorjázó listánkon dolgozott a szerkesztőség. Akkor még nem volt háború, a következő nagy kataklizma, ameddig elláttunk az április 3-ai választások voltak. Választani persze most is fogunk (csak múlt hét csütörtök óta ez is más perspektívába került), és az eredmény a lista minden kategóriában átrendezheti az erőviszonyokat. Erre a feltételre többször is kitértünk az idei listában, számba vettük, mi történhet egyes pozíciókkal akkor, ha kormányváltás lesz, és akkor, ha újabb, akár még erősebb felhatalmazást kap a Fidesz.
Ez azt is jelenti, hogy extrán odafigyeltünk arra, aki saját vállalkozással, saját névvel és független erővel építette magát (szerintünk) befolyásossá. Ez az erő úgy látjuk, nem csak a Forbesnak, hanem az országnak is számít hosszú távon.
Nem indulhattunk ki kizárólag olyan konkrétumokból, mint az árbevétel és a pozíció, mindig a kulisszák mögé kellett néznünk.
Ahogy az elmúlt években, úgy most is kategóriánkét vizsgáltuk meg, kik a legbefolyásosabb nők Magyarországon. Anyalapunk az amerikai és számos más Forbes tud egységes listát készíteni az adott ország legbefolyásosabb nőiről, a magyar szerkesztőség azonban úgy érzi, Magyarországon egy ilyen lista nem lenne (még) reális. Ez önmagában sokat elárul a befolyás minőségéről. Nézzük a kategóriákat!
Üzlet
Az Üzlet kategória legnagyobb kérdése az volt, hogy Hegedüs Éva harmadszor is címvédő lesz-e, miután 2021 végén eladta a Gránit Bank többségi tulajdonrészét a Tiborcz István-féle BDPST Zrt.-nek. Mivel a Gránit elképesztő növekedési sztorijában elvitathatatlan szerepe van Hegedüsnek, minden bizonnyal akkor is számítanának a szakértelmére, ha Tiborcz a pénzügyi befektetői szerepénél szorosabbra fűzné a kapcsolatát a bankkal, ezt az is megerősíti, hogy az üzleti modellben nem történt változás, az irányítást és az elnöki posztot továbbra is Hegedüs tölti be, így listánkon is 2019 óta ő ül az első helyén.
De van más érdekesség is. Tényező lett a Magyar Bankholding, a standard kiszolgálásért (lakossági hitelállományért) felelős vezérigazgató-helyettes Ginzer Ildikó a hetedik helyen debütál. Régi motoros a bankszektorban, akit az állami stratégiai jelentőségű bankformációban az egyik legfontosabb és legszakmaibb feladattal bízták meg.
Új szereplő még Almássy Gabriella, az Union Biztosító vezérigazgatója.
Az Union 2021 tavaszán eddig nem látott vállalásba fogott, amikor a Doktor24 magánegészségügyi szolgáltatóval létrehozták az Első Magánegészségügyi Hálózat Zrt.-t, hogy elkezdjék kiépíteni a magánegészségügy országos infrastruktúrát.
Az 50-50 százalékban tulajdonolt céghez kötődik az eddigi legnagyobb magánegészségügyi felvásárlás, januárban megvették a pécsi Da Vinci Magánklinikát. A biztosító hazai potenciálját az is erősíti, hogy miután a Belügyminisztérium egy célzott törvénnyel tavaly megakadályozta, hogy az Uniont is birtokló Vienna Insurance Group (VIG) felvásárolja az Aegon biztosítót, a VIG magyar leányában (az Unionban) és az Aegon magyar biztosítójában is 45 százalékos, kisebbségi pakettet szerzett a magyar állam, a hírek szerint 125 milliárd forintos vételárért.
Szintén új szereplő Hermann Kamilla, az Indotek Group partnere és kisebbségi tulajdonosa, Jellinek Dániel volt felesége, aki már a 2021-es leggazdagabb magyarokat soroló listánkon is 44. helyen volt 36,5 milliárd forintos becsült vagyonnal.
Média
A médialista legfontosabb új belépője Kálmán Erika, akit novemberben igazolt a KESMA a kormánypárti médiumokat tömörítő Mediaworks élére. A pedagógusi múlttal rendelkező Kálmán vezető volt a Borsodchemnél, ahol kapcsolatba lépett azzal a Heinrich Pecina osztrák üzletemberrel, aki létrehozta a Mediaworksöt a Népszabadság és vidéki lapok bázisán. Kálmán a kezdetektől tagja a menedzsmentnek. Háttérbeszélgetéseink során az derült ki, hogy a KESMA hosszú távra tervez az erőskezű vezetővel, aki sok év kitartó háttérmunkájával alapozta meg a befolyását, amit a választások előtti kulcspillanatban kezdhet el használni.
Közélet
Valami nagyon nagy dolognak kell történnie ahhoz, hogy ne Novák Katalin legyen Magyarország következő köztársasági elnöke.
Forrásaink szinte egybehangzóan állították, hogy a Fidesz következő generációjának kulcsembere lehet a csupán 44 éves politikus,
aki tíz év köztársasági elnökség után – még mindig csak ötvennégy évesen – erős felhatalmazással és gyakorlatilag teljes ismertséggel kerülhet vissza a pártpolitika frontvonalára, és valósíthatja meg további terveit. És neki egy esetleges kormányváltás sem árthat köztársasági elnökként.
Szintén itt debütál Donáth Anna, a Momentum elnöke, akit 2020-ban még a párt elnökségéből is kiszavaztak, 2021 végén pedig 56,6 százalékos többséggel választottak elnöknek.
Visszatért a listára Kaminski Fanny, aki bár teljesen leépítette a nyilvános szerepléseit, ma is oszlopos tagja Orbán Viktor kommunikációs csapatának, a miniszterelnök Facebook-oldalán megjelenő tartalmakért ma is ő felel. Mivel kapcsolati tőkéje száz százalékban kormányközeli körökhöz köti, és az irányítása alatt létrejövő üzenetek inkább tekinthetők politikai, mint médiatermékeknek, sikerességét pedig nem lájkokban, hanem szavazatokban mérik, úgy gondoltuk, a közélet kategóriában van a helye.
Kultúra
Nem változott a kultúralista dobogója tavaly óta, de a negyedik helyen már egy új szereplő van. Oszkó-Jakab Natália Oszkó Péter üzletember, volt pénzügyminiszter felesége 2013 őszén lett a kapolcsi Művészetek Völgyének programigazgatója, később fesztiváligazgató. Tavaly néhány kollégájával megalapította a Magyar Turisztikai Program Alapítványt, hogy a kulturális, üzleti és sportrendezvényeknek is legyen egy lobbiszervezete. Ez egy címen működik a Magyar Turisztikai Szövetség Alapítvánnyal, amiről kiderült, hogy cége kapta a legnagyobb összeget (630 millió forintot) az uniós koronavírus-alapból egy webszájtra.
A szakmában arra számítanak, hogy hasonló feladatkört kaphat az MTPA is, ami máris egyfajta kapocs a szakma és a kormány között.
Szintén új szereplő Petrányi Viktória, a Proton Cinema producere, aki Mundruczó Kornél állandó alkotótársaként üzletileg is értelmezhető művészfilmeket gyárt.
Módszertan:
A magyar Forbes nyolcadszor készítette el A legbefolyásosabb magyar nők listáját. A végső sorrend különböző objektív és szubjektív tényezők mérlegelése után, a szerkesztőség döntése alapján született meg. Ilyen objektív tényezők a betöltött pozíció, a felelősségi körébe tartozó büdzsé és létszám, az elmúlt egy év eredményei és pályájának íve.
Mivel a befolyás nem állapítható meg kizárólag objektív tényezők alapján, fontosak voltak a háttérinformációk és a nehezebben mérhető tényezők is: hogy az adott vezető milyen kapcsolatot ápol a piac és az ország más befolyásos vezetőivel, milyen lobbierővel bír a piacon és kormányzati körökben, mekkora az autonómiája, vállal-e szerepet szakmai szervezetekben, és hogy pozíciója mit jelent a mai Magyarország üzleti és politikai realitását nézve.
Fontos volt az is, hogy vállal-e kockázatot, plusz munkát környezete fejlesztéséért társadalmi ügyekért, hajlandó-e véleményt formálni akár a cége nevében is.
Az üzlet lista ezúttal is 20 főből, a média, közélet és kultúra lista 10-10 főből áll, minden szereplőről és az új belépőkről bővebben a márciusi magazinban olvashatsz, amibe itt lapozhatsz bele: