A koronavírus hatására tavaly épp csak megtorpanó lakáspiac idén látványosan meglódult. A 2021-es év egészében mind a forgalom, mind az árszint éves alapon 10-15 százalék közötti mértékben nőhet leginkább a kibővített lakástámogatási rendszer, az inflációs félelmek, illetve a megkezdett kamatemelés ellenére is vonzó hitellehetőségek miatt.
Nyolcadik éve tart az éves reálár-növekedést az ingatlanpiacon, és a 2021-es évben is tíz százalék fölötti emelkedésre számítanak az elemzők, számolt be az OTP Jelzálogbank az elemzésében.
A Nemzeti Adó-és Vámhivatal (NAV) idei első három negyedéves adatait feldolgozó elemzés az előző év hasonló időszakához viszonyítva országosan 11 százalékos drágulást mutat. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint az első negyedévben 17 százalékos, míg a második három hónapban egyharmados forgalomnövekedés látszik most, a tavalyi hasonló időszakkal összevetve.
A megyei jogú városok és a kisebb városok Budapestnél ismét jobban, 12 és 15 százalékkal drágultak, a fővárosban 5 százalékos volt az áremelkedés üteme.
A megyék közül idén sem csökkent sehol az eladott lakóingatlanok átlagára. A rangsor élén, 38 százalékos drágulással Tolna megye áll, részben vélhetően a Paks 2 projekt előkészületei és több újlakás-projekt miatt. Idén emellett több újlakás-projekt magas ára is növelte a megyei árszintet. Húsz százalékot meghaladó mértékben nőtt az átlagár emellett Nógrád, Zala és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében.
Budapesttel nem számolva immár második éve Somogy a legdrágább megye 457 ezer forint per négyzetméteres átlagárral. A korábban élen álló Győr-Moson-Sopront már Pest és Hajdú-Bihar is megelőzi. A legolcsóbb hagyományosan Nógrád megye, 137 ezerFt/m2 átlagárral.
Budapesten idén eddig az I. kerületben nőtt legjobban, 17 százalékkal az átlagár,
amelyet Pest külvárosi kerületei (XVIII., XIX., XVI., XVII. és IV.) követnek 12-14 százalék közötti mutatóval. Az árrangsort továbbra is a főváros V. kerülete vezeti 1,014 millió forintos átlagos négyzetméterárral, először átlépve a hétszámjegyű határt. A lista végén továbbra is Pest peremi városrészek találhatók. A XX. és XXI. – valamint kis számú forgalmi adata miatt csak valószínűsíthetően a XXIII. – kerületben az átlagár szintje 500 ezer Ft/m2 alatt marad.
Miért száguld a lakáspiac nyolcadik éve, és meddig tarthat mindez?
2020-ban, bár sokkoló volt a lakáspiac rövid, március-áprilisi befagyása, összességében inkább csak megtorpant a már amúgy is lassuló növekedés, hogy aztán idén – döntően állami ösztönzők hatására – új erőre kapva meglóduljon. A vevői preferenciák megváltoztak, a hitelpiac is kifejezetten jól teljesít továbbra is és az idén bevezetett számtalan támogatási forma fennmaradásáig nem is azonosítható olyan jelentős kockázat, ami biztosan fordulóra késztetné a jelenleg pozitív irányú piaci mutatókat, írja a közlemény.
Fotó: Max Max