Bejelentették az extraprofitra vonatkozó adók részleteit a Kormányinfón. Volt bejelentés a benzinárstopról is. Péntektől csak magyar forgalmi engedéllyel lehet ársapkás áron tankolni.
A szokásos körökkel kezdte a Kormányinfót Gulyás Gergely Miniszerelnökséget vezető miniszter: alig ejtette ki Oroszország nevét, szerinte főleg Brüsszel felelős az áremelkedésért. Hozott azért számokat is:
A jövő évi költségvetésben:
- 68 ezermilliárd forintos GDP-vel,
- 28 ezer milliárd a költségvetési főösszeggel,
- 5,2 százalékos inflációval,
- 3,5 százalékos hiánycéllal és
- 4,1 százalékos GDP-növekedéssel számol a kormány.
Volt bejelentés a benzinárstop témájában is. „Komoly visszaélések vannak, ezeket azzal tudjuk megakadályozni, ha a magyar rendszámú autók számára tesszük lehetővé a tankolást a hatósági áron.”
Holnaptól csak a magyar rendszámú, magyar forgalmi engedélyű autók tankolhatnak a kutakon a hatósági áron.
Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter mondta el az extraprofit-adó számait. Hangsúlyozta, hogy ez az adó a már hatályos ágazati különadókon felül számolandó.
Mik az extraprofit-adó számai?
- Bankszektor: 250 milliárd forintot vonnak el, valamint a tranzakciós illeték kibővítésével még 50 milliárd forintot. Azaz 300 milliárd forint az éves elvonandó összeg. A 250 milliárd forintos rész alapja a bankok kamateredménye, valamint díj- és jutalékeredménye lesz, ez alapján osztják szét az adóterhet a piaci szereplők között. A biztosítóknál díjbevételarányos lesz az extra profitra vonatkozó adó.
- Biztosítók: 50 milliárd forint.
- Energiaszektor: 300 milliárd forint (Nagy Márton kiemelte a Molt, mint a legfőbb érintettet).
- Kiskereskedelem: 60 milliárd forint. Itt gyakorlatilag a már meglévő ágazati különadó kulcsát növelik. 100 milliárd forint éves árbevétel felett 2,7 százalékról 4,1 százalékra, 30-100 milliárdos bevétel közöttt: 0,4 százalékról 1 százalékra, míg 500 millió és 30 milliárd között változatlan marad az adókulcs.
- Telekom-szektor: 40 milliárd forint.
- Légitársaságok: 30 milliárd – ez érdekes, reggeli anyagunk foglalkozik azzal, hogy ma nincs Magyarországon olyan légitársaság, ami nyereséges volna. De Nagy Márton szerint olyan gyorsan emelkedik az utasforgalom, hogy könnyen a 2019-es szint felé fog kúszni.
- Gyógyszerforgalmazói szektor, ide nem értve a kis gyógyszertárakat: 20 milliárd forint
- Bevezetik újra a reklámadót 2023. január 1-től: 15 milliárd forintot szednek be.
Ez összesen 815 milliárd forint.
A költségvetés kiadási oldalát is módosítják:
- A minisztériumok költségvetését csökkenteni kell – ez 60 százalékban járul hozzá a hiánycélhoz
- Az állami beruházásokat át kell ütemezni, egyre nagyobb mértékben csak a piaci beruházásokat kell ösztönözni – 40 százalékban járul hozzá a költségvetési hiánycélhoz.
És a sajtó kérdései:
Hogyan akadályozza meg a kormány, hogy a vállalatok áthárítsák az adókat a fogyasztókra?
Nagy Márton hangsúlyozta: extraprofitot vonnak el, ezért nem indokolt átterhelés a fogyasztókra. „Minden szektor esetén részletes számítások különítik el a hosszú távú profitot az extra profittól. Ezek a számok alá vannak támasztva.”
A kata átalakításával vagy esetleges megszüntetésével kapcsolatban mit lehet tudni? Varga Mihály kilátásba helyezte, hogy felülvizsgálják, akár meg is szüntethetik.
Gulyás Gergely szerint a kata kapcsán csak szándékok vannak. A kata célja az volt, hogy a kisvállalkozók számára teremtsenek kedvező adózást. De sokan bujtatott foglalkoztatásra használják azt. A cél, hogy a kisvállalkozások továbbra is kedvezően adózzanak. De konkrétan nem válaszolt az új adónemről.
Mi lesz a veszélyhelyzet alatt a felmondási tilalmakkal?
Egészségügyi és rendvédelmi dolgozók felmondási tilalmát nem hosszabbították meg.
A honvédelmi és rezsicsökkentési alap hogyan aránylik a pénzből?
A két alap idén összesen 900 milliárd forintot kap. A rezsivédelmi 700, a honvédelmi 200 milliárd forintot kap. Jövőre viszont mindkét alap bevételei növekedhetnek.
Vendéglátás, szolgáltatószektor, szerencsejáték miért maradt ki a körből?
„A nagyobb összegekre lövünk. A legnagyobbtól indulunk a kisebbek felé, de értelmes összegeket szeretnénk beszedni” – mondta Nagy Márton. Tehát minden szektort áttekintett a kormány, de ebben a nyolc szektorban jelentkezik a legnagyobb profit. És az adók már idén is egész éves profitra vonatkoznak.
Lesznek adóemelések is, a két alapba ugyanis 100 milliárd forint nem a profitadókból érkezik.
Emelkedni fog
- a népegészségügyi adó,
- a dohány- és alkoholtermékek jövedéki adója és
- változik a cégautók adózása,
ezeket Varga Mihály pénzügyminiszter fogja majd ismertetni hamarosan.