Az ipari termelés volumene 3,9%-kal csökkent az előző év azonos időszakához képest, ennek azonban többszörösével esett vissza az akkugyártás.
Mi történt? 2025 januárjában az ipari termelés volumene 3,9%-kal elmaradt az egy évvel korábbitól. A munkanaphatástól megtisztított index megegyezik a kiigazítatlannal. A feldolgozóipari alágak közül ötben nőtt a termelés, nyolcban viszont visszaesett, a legnagyobb mértékben a villamos berendezés gyártásában. A szezonálisan és munkanappal kiigazított adatok alapján az ipari kibocsátás 0,8%-kal nagyobb volt a 2024. decemberinél, közölte a KSH.
Miért fontos ez?
- A legnagyobb súlyú, a feldolgozóipari termelés 26%-át képviselő járműgyártás volumene 3,0%-kal mérséklődött az előző év azonos hónapjához viszonyítva. A közúti gépjármű gyártása 0,1, a közúti jármű alkatrészeinek gyártása 6,2%-kal csökkent.
- A feldolgozóipari termelés 11%-át adó számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása – az alágak közül a legnagyobb mértékben – 15,4%-kal nőtt. A két legnagyobb alágazatot tekintve az elektronikai alkatrész, áramköri kártya gyártása 9,2, a számítógép, perifériás egység gyártása 39%-kal bővült.
- A 8,5%-os feldolgozóipari súlyú villamos berendezés gyártása – az alágak közül a leginkább – 30%-kal elmaradt az egy évvel korábbitól. A két legjelentősebb súlyú alágazatból az akkumulátor, szárazelem gyártásának volumene 46, a villamos motor, áramfejlesztő, -elosztó, -szabályozó készülék gyártásáé 19,6%-kal visszaesett.
Mi következik ebből? Az akkumulátorgyártás 46 százalékos esése óriási zakó, de a szektorban folyamatosan zajló leépítések miatt számítani lehetett rá. Ahhoz, hogy az idén már növekedést lássunk, még további élénkülés szükséges, ami alapvetően két forrásból érkezhet, írta a Portfolio. Az egyik az általános európai környezet javulása. Ennek halvány jelei már látszanak, és az esélyek a nagy államok költekezési szándékának erősödésével tovább javultak. Ugyanakkor a vámháború fejleményei e szempontból a lefelé mutató kockázatokat növelik. A másik a beinduló nagy gyártási kapacitások hatása a termelésre az év második felében. Ennek mértéke bizonytalan, a vártnál gyengébb európai konjunktúra miatt ugyanis még nem látszik, hogy az új gyárak (CATL, BYD, BMW stb.) mikor kezdik és milyen ütemben futtatják fel a termelésüket.