A spanyol Talgo vonatgyártó felvásárlása hasonló módon történne, mint amikor a magyar kormány megvette a Vodafone-t.
Mi történt? Több mint 134 milliárdos hitelszerződést kötött a Ganz-MaVag Holding Kft. az Eximbankkal, a bank ekkora összegnek megfelelő biztosítékot kötött ki a hitelszerződés alapján létrejövő tartozások fedezeteként – szúrta ki a 24.hu. A holding 55 százalékos tulajdonosa a kimondottan a Talgo felvásárlására alapított Ganz-MaVag Europe Zrt.-nek, azaz biztos, hogy az Eximbank a vonatgyártó felvásárlását segítené a hitellel. A 619,9 millió eurós ajánlatból 341 millió euró esne a GanzHoldingra.
Kontextus. Az ajánlat mögött álló konzorcium egyik tagja a Magyar Vagon Befektetési Zrt. , ami a honvédelmi miniszter Szalay-Bobrovniczky Kristóf érdekeltségéből került a Mol-vezér Hernádi Zsolt holdudvarához köthető Solva II. magántőkealaphoz. Az alap valós tulajdonosáról hitelt érdemlően nem lehet tudomást szerezni, csak az azt kezelő társaság tulajdonosai alapján lehet következtetéseket levonni.
Ráadásul a Solva II. az MNB nyilvántartása alapján már nem a Hernádihoz közvetlenül köthető Gran Private Equity Zrt. kezelésében működik, azt a Mol-lányvállalat Lead Ventures vette át, így méginkább megnehezedik a valós tulajdonosi szál kibogozása.
A maradék 45 százalék az állami vagyonkezelő Corvinus Zrt. tulajdona, a spanyol vállalatot így a Vodafone-hoz hasonló konstrukcióban vásárolhatják meg.
A lap megjegyzi, hogy a Talgo felvásárlás finanszírozást tekintve olyasféle technika sejlik fel, amit a Vodafone-bevásárlásnál láttunk: az anyagi hátteret készpénz és hitel formájában nagyobbrészt állami szereplők (a Corvinus Zrt., illetve az Eximbank Zrt.) bocsátják rendelkezésre, a megszerzett vagyon többségi része pedig végül magánkézbe kerül.
Mit mond a spanyol kormány? Stratégiai cégek esetében a spanyol kormány jóváhagyása szükséges a felvásárláshoz, a Talgo pedig stratégiai jelentőségűnek számít. A cég hozzáfér az ország vasúti hálózatáról és nemzetbiztonságáról szóló érzékeny információkhoz.
A spanyol kormánynak három hónapja van arra, hogy döntsön a magyar ajánlatról. A magyar jogrendben kialakított magántőkealapok konstrukciójában a tényleges végső tulajdonos, illetve haszonélvező kiléte teljesen rejtve marad. Emiatt a spanyol kormány attól fél, hogy az ajánlat mögött ténylegesen a magyar állam áll, ami a jó orosz kapcsolatok miatt lenne problémás.