A területfejlesztésért és az uniós források felhasználásáért felelős miniszter az Európai Uniónak tett vállalásokról is beszélt.
Jóval a december közepéig meghosszabbított határidő lejárta előtt teljesítheti Magyarország az uniós források kifizetéséhez szabott feltételeket – mondta kedden Navracsics Tibor területfejlesztésért és az uniós források felhasználásáért felelős miniszter az InfoRádióban.
Jelenleg három csomagról tárgyal Magyarország az EU-val:
- Az egyik pénzügyi csomag a hétéves uniós költségvetésből járó támogatás, ez 2020 és 2027 között összesen 14 ezer milliárd forintot jelent. Az összegből 4000 milliárdnyit vidékfejlesztésre fordítanak.
- A második pénzügyi csomag a helyreállítási és ellenállóképességi alap, ezt eredetileg a koronavírus-járvány gazdasági hátrányainak enyhítésére hoztak létre. Navracsics elmondása szerint Magyarországnak ebből 2300 milliárd forint vissza nem térítendő támogatás járna.
- Emellett van egy kedvezményes konstrukciójú hitel is, amiről azonban még nem döntött a kormány.
„Még nem csúsztunk ki a határidőből. A gazdasági helyzet alapján fog hivatalos döntés születni, de ez egy olyan kedvező konstrukció, amit igénybe kell venni. Már a felvétel pillanatban is vonzóbb volt, mint a piaci hitelek, most pedig különösen kedvezményes” – mondta a miniszter az utóbbiról. A kormány által vállalt 17 intézményi és jogszabályi változtatás egy harmadik, nem pénzügyi csomagra vonatkozik – magyarázta Navracsics Tibor.
Beszélt arról is, hogy a jogállamisági kondicionalitási eljárás egy új eszköz arra, hogy megakadályozza a helyreállítási alap pénzeivel való visszaélést. „Tehát úgy indították meg Magyarország ellen, hogy még meg sem kapta ezeket a pénzeket” – mondta.
Meghosszabbított határidő
A miniszter szerint a bizalom jele, hogy az Európai Bizottság decemberig meghosszabbította a 17 vállalás határidejét, amiket az EU megbékítéséért vállalt a magyar kormány. A miniszter szerint egyelőre a megállapodások aláírása a következő cél, de arra is emlékeztetett, hogy Lengyelország hiába írta alá a helyreállítási alapról szóló egyezséget az Európai Bizottsággal, pénzt nem kapott. „Meg kell őriznünk a hidegvérünket, az EP bármilyen állásfoglalást tesz” – mondta.
Navracsics elmondása szerint a 17 vállalás teljesítése után sem zárul majd le a folyamat, nemcsak utánkövetésre, hanem új uniós követelésekre is számítanak. Erre korábban már Orbán Viktor miniszterelnök is utalt.
Navracsics hozzátette: a követelések a helyreállítási alap esetében már fel is bukkantak és az igazságszolgáltatás függetlensége területén várnak újabb lépéseket. A miniszter azt mondta, hogy különösen az Integritási Hatóság és az antikorrupciós munkacsoport lesz folyamatos ellenőrzés alatt, ugyanakkor a miniszter jelezte,
„a kormány lépései önmagukban nem tudják visszaszorítani a korrupciót, ehhez a gazdasági és politikai élet szereplőinek együttműködése is kell”.
Mikkel békítené ki az EU-t a kormány?
- A jogszabályokkal többek között létrehozták az Integritás Hatóságot, azt a teljesen új korrupcióellenes intézményt, ami már november 19-től működne. A kormány szándékai szerint megelőzné, ellenőrizné a csalásokat, összeférhetetlenségi és korrupciós ügyeket az Európai Unió által támogatott projektek esetében.
- Megalapították a korrupcióellenes munkacsoportot is.
- Módosították az összeférhetetlenségi, vagyon-nyilatkozati szabályokat,
- Átírták a közérdekű adatigénylés bizonyos szabályait is: a módosítások értelmében nem számlázzák majd a közérdekű adatok kiadásának munkaerőköltségeit, és módosítják a határidőre vonatkozó előírásokat is.
- A kormány vállalta, hogy a jogszabálytervezetek kilencven százalékát társadalmi egyeztetésre bocsátja, és lecsökkenti a gyors törvényalkotást. Ez nem vonatkozik a kormányzati rendeletalkotásra, ráadásul a vállalás betartását az a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal végzi, amit szeptember közepén Rogán Antal alá rendeltek.
Borítókép: MTI/Koszticsák Szilárd