Eddig ismeretlen kőolaj-lelőhelyet fedezett fel Tura közelében a Mol és az O&GD közös kutatása.
Mi történt? Eddig ismeretlen kőolaj-lelőhelyet fedezett fel Tura közelében a Mol és az O&GD közös kutatása, írja a portfolio.hu. Az olajcég közleményéből kiderül, hogy a Tura-D-3 nevű kutat tavaly nyáron kezdték fúrni, és 2100 méter mélyen bukkantak az olajkészletre. A kút jelenleg naponta körülbelül 1000 hordó kőolajat ad, amelyen az O&GD és a Mol 51-49 százalékos arányban osztozik.
Ez a Mol számára napi körülbelül 500 hordót jelent, amely magyarországi kőolajtermelésének 5 százaléka.
Mit kell még tudni? A Budapesttől nem messze található Paleogén-medencében jelenleg négy kutatási koncesszió van, amelyek közül a Mol a dányi terület felett rendelkezik, ahol a Vecsés-2 kút napi 1400 hordónyi kőolajat termel. Az O&GD három – a mogyoródi, a nagykátai és az ócsai – kutatási koncessziót nyert el korábban, amelyekben a Mol 2023 nyarán szerzett 49 százalékos részesedést. Az O&GD jelenleg 5500 négyzetkilométeren kutat szénhidrogén után Magyarországon.
Miért fontos ez? A cég közlése szerint a Mol a legnagyobb szénhidrogén-termelő Magyarországon: 2023-ban a hazai termelésből a kőolaj több mint 40%-át (közel 500e tonna) és a földgáz több mint 90%-át (közel 1,5 mrd m3) a társaság biztosította. A Mol csoport kőolaj-és földgázkitermelési portfóliójában szintén Magyarország a legjelentősebb, jelenleg a teljes termelés kb. 35%-át adja. A Mol Magyarország az elkövetkező öt évben százmilliárd forintos nagyságrendű összeget tervez beruházni Magyarországon a kőolaj- és földgázkitermelésbe. Ennek közel 60-65%-a földgáz, 20-25%-a kőolaj célú, a maradék pedig az infrastruktúra biztonságos fenntartását, pótlását célozza. Emlékezetes: 2022 végén jelentős mennyiségű kőolajat talált a Mol Vecsés határában is, 2100 méter mélyen.