A külföldi rendelések éves szinten 100 milliárd forintos hiányt okoznak a költségvetésnek – fejtegette a nemzetgazdasági miniszter.
Mi történt? Nagy Márton a Gazdasági Versenyhivatal konferenciáján tartott előadásában a kínai webshopokról, többek közt a Temuról is beszélt – írta meg a HVG.
A miniszter szerint
a költségvetésből mintegy 100 milliárd forint hiányzik
„a be nem fizetett áfa és vám miatt, közben az interneten vásárló népesség aránya Magyarországon nőtt a legjobban az EU-n belül”.
Kontextus. Temu ellen több vizsgálat is folyik az EU-ban (köztük Magyarországon is vizsgálódik már a GVH), az NGM pedig szigorúan fellép annak érdekében, hogy „a jogsértő vállalkozások ne éljenek vissza erőfölényükkel, egyenlő erőviszonyokat kell teremteni a hazai és a külföldi webshopok között” – írják.
„A hazai kiskereskedelmi forgalom elszakadt a háztartások fogyasztásától, egyre inkább szolgáltatásokat, illetve külföldről és külföldön fogyasztanak a magyarok a járvány következtében megváltozott fogyasztói szokások miatt” – tette hozzá Nagy. A miniszter korábban még arról beszélt, hogy kirívóan alacsony a magyarok fogyasztása régiós szinten, de a GKI több országra kiterjedő felmérése ezt tökéletesen meg is cáfolta.
Mi ebben az ellentmondás? A miniszter szerint a külföldi online vásárlások és a külföldi utazások során megejtett kiadások együttesen a hazai kiskereskedelmi forgalom csaknem 20 százalékát teszik ki. A külföldi webshopok azért tudják olcsóbban adni a termékeket, mert nem fizetnek áfát – vélekedett a miniszter, ez azonban nem igazán állja meg a helyét, hiszen minden, Magyarországra értékesített áru után áfát kell fizetnie a forgalomba hozónak, más kérdés, hogy az melyik ország államkincstárában landol.
Mindez ellensúlyozására egyébként az EU a vámkötelezettség kiterjesztését tervezi, ami most csak a 150 euró feletti rendelésekre vonatkozik, a jövőben azonban ez alatt is vámkötelessé tennék a vásárlást.
A Forbes.hu körbekérdezte a webshopokat, hogy mennyire tartanak a Temutól, és hogy ki hogyan készül az év végi hajrára, a black fridayre és a karácsonyi őrületre.
Kiderült: Mindent ráfogunk a Temura, pedig nem ő a főbűnös. Körkép.