Egy átlagos kutyára egyáltalán nem jellemző, hogy képes
lenne tárgyak azonosítására, a Norvégiában élő border collie, Whisky azonban
spontán módon képes volt arra, hogy több tucat játékának nevét megjegyezze, sőt
kategorizálja is őket. Az ELTE „kutyás” etológusainak munkáját a járványhelyzet
sem állította meg: a négylábú alanyokkal Skype-on tartják a kapcsolatot szerte
a világban, közben pedig tovább kutatnak Whiskyhez hasonló képességű kutyák
után.
Mi a jó stratégia, ha valaki levegővétel nélkül sorolni
kezdi, mi mindenre képes a kutyája? Az enyém az, hogy ötvözök egy szkeptikus
mosolyt két-három udvarias bólintással, aztán kérek egy pacsit (nem a
gazdától).
Hasonlóan viselkedett 2018 februárjában az ELTE Etológiai Tanszék tudományos munkatársa, Claudia Fugazza is, amikor a norvég újságíró, Helge O. Svela szóba hozta a hatéves border collie-ját, Whiskyt. Helge azért érkezett Bergenből Budapestre, hogy a kutyák viselkedését elemző könyvéhez az ELTE nemzetközileg is elismert „kutyás” kutatóitól gyűjtsön anyagot, az olasz származású Claudia pedig akkor már hat éve kutatott az ELTE-n. Helge és Claudia interjúja után ki-ki elkezdett beszélni a maga kedvencéről, Helge pedig megjegyezte, Whisky ismeri több mint ötven játéka nevét. „Eleinte csak udvariasan bólogattam, hogy jé, milyen érdekes, de valójában nem igazán hittem el, amit mond” – meséli Claudia.
Végül mégis megkérte Helgét, hogy ha hazaért, vegye fel videóra, ahogy a kutya odaviszi neki a játékait, de mindenképp legyenek külön szobában. Helge így is tett, a végeredmény pedig már felkeltette Claudia érdeklődését.
Az olasz kutató ugyanis kollégájával, Miklósi Ádámmal, az
Etológiai Tanszék vezetőjével épp akkoriban nyert el egy támogatást a Nemzeti
Agykutatási Pályázaton, évi nagyjából 25 millió forintra, de nem volt a látókörükben
olyan kutya, aminek megfelelő képességei lettek volna a teszteléshez. A kutyák
többségét ugyanis csak ritkán kötik le hosszabb időre a különböző tárgyak, így
ezek a kísérletek ilyenkor rendszerint teljes káoszba torkollanak. „Azt mondtuk
Claudiával, hogy ugrunk egy merészet: találni fogunk olyan kutyákat, akik
alkalmasak arra, hogy a nyelvi kompetenciáit vizsgálhassuk. Aztán megnyertük a
pályázatot, mi pedig ott álltunk kutya nélkül” – mondja Ádám.
Gyűrű, labda, kötél, frizbi
Bármennyire hétköznapinak is tűnik Whisky képessége, egy átlagos kutyára egyáltalán nem jellemző, hogy képes lenne tárgyak azonosítására. Whiskyről viszont már korán látszott, hogy fogékony a tárgyakra. Első két játéka – egy plüss egér és egy labda – közül már 8–9 hetes korában ki tudta választani a megfelelőt.
Claudia és Ádám Whiskyről szóló tanulmánya néhány hónappal ezelőtt jelent meg a Nature lapcsaládhoz tartozó Scientific Reports-ban. Először tesztelték, hogy Whisky valóban ismeri-e a tárgyak nevét. A kutya sikerrel vette az akadályt, 92 százalékos eredményt ért el, azaz 59 játék nevének hallatára 54-szer vitte oda gazdájának a megfelelőt.
A kutatás tudományos „szenzációja” viszont nem ez volt, hanem hogy Claudia és Ádám tesztelték azt is, képes-e Whisky a játékai (gyűrűk, labdák, kötelek és frizbik) kategorizálására.
A szakirodalomban mindaddig csak olyan kutyákat teszteltek, akik különböző kiképzéseken estek át, Whiskyre viszont a tárgynevek ismerete spontán, játékos módon ragadt rá.
Whisky ma már több mint 90 játéka nevét tudja, de a szókincsével párhuzamosan a kutatásban részt vevő kutyák száma is bővült. Claudia és Ádám ma már 8 különleges kutyát vizsgálnak a világ minden tájáról heti rendszerességgel, és felállítottak két kontrollcsoportot is olyan átlagos (vagy ahogy ők hívják őket, tipikus) kölyök és felnőtt kutyákból, amik szigorú tréningen vesznek részt.
A járványhelyzet miatt most a vizsgálatok főleg Skype-on folynak: a kutatók azonban nem minden tesztet tudnak online elvégezni, emiatt tartják fontosnak, hogy Magyarországon is találjanak különleges kutyákat – egyelőre egy alanyuk van itthon.
A teljes cikket a júniusi Forbesban, azon belül is a Next mellékletben találod. Itt tudsz belelapozni:
A borítóképen maga Whisky kutya látható. Fotó: Helge O. Svela