Olyan minta Magyarország – szigorúan 2010 után – mutatott teljesítménye, ami miatt odafigyelnek ránk – Varga Mihály pénzügyminiszter a Világbank és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) éves közgyűlésének plenáris tanácskozásán járt Washingtonban.
Ezután úgy nyilatkozott, hogy Magyarország ma már segítő ország – donorország –, így a Világbank alelnökével arról tárgyalt, hogy keresik azokat a lehetőségeket, amelyek révén magyar vállalatok bekapcsolódhatnak világbanki finanszírozásból megvalósuló ukrajnai programokba – írja az MTI.
Varga Mihály, aki európai országcsoportot képviselő kormányzó-helyettesként vett részt az ülésen, kiemelte, hogy
míg Magyarország korábban rá volt szorulva a Nemzetközi Valutaalap pénzére, most azt érzékelte, hogy a szervezet akár a magyar megoldásokra is nyitott, és „érdeklődéssel fordulnak felénk”.
A pénzügyminiszter szerint az a magyar megoldás, amely 2010 után elindult, azaz, hogy a gazdasági visszaesésre nem feltétlenül megszorító lépésekkel, hanem a gazdaság ösztönzésével kell reagálni, egy olyan elem, amely azóta az IMF csomagjában is szerepel, és amiről most több ország gazdasági válságkezelése kapcsán is egyeztetnek.
A tárgyalásokon elmondása szerint szó esett a magyar rezsivédelmi intézkedésről, mint egyfajta „jó gyakorlatról” is.
Magyarország már nem tartozik és nem kíván azon országok közé tartozni, amelyek rá vannak szorulva a valutalap forrásaira,
ebben a viszonyrendszerben Magyarország azokat a megoldásokat kívánja megismertetni az IMF-el, amelyek révén Magyarország egy „IMF-megsegítette” országból egy olyan országgá tudott válni, amely már a koronavírus-világjárvány előtt a legmagasabb növekedést produkálta az Európai Unióban – mondta.