A katások 90 százaléka eshet ki a kedvező adónemből és a friss szigorítással kapcsolatban még annál is nagyobb a bizonytalanság, mint ahogy eddig tűnt – derül ki a Billingo online számlázó által megkérdezett katások válaszaiból.
Az új kata-törvény bejelentése után július 13. és 14. között mérte fel a Billingo, milyen hatással lesz a jogszabályváltozás a katások életére és jövőjére. A kérdőívet egyetlen nap alatt több mint 5000 katás felhasználó töltötte ki. A valós piaci helyzet felméréséhez pedig párhuzamba állították a számlázóval 2022-ben kiállított számlák adataival.
A Forbes.hu-nak eljuttatott adatok szerint a jelenleg Billingóval számlázó katás vállalkozások 86,15 százaléka egyéni vállalkozó, 13,85 százalékuk társas vállalkozásként, azaz bt.-ként működik. Utóbbiak a változásokkal egyértelműen kiesnek a kata adónemből és kiva vagy tao adózás szerint vihetik tovább a vállalkozásukat, ráadásul könyvvizsgálót is be kell vonniuk a működésbe. Rosszabb esetben pedig kénytelenek megszüntetni azt, mondta a Forbes.hu-nak Sárospataki Albert, a Billingo online számlázó vezérigazgatója.
Az egyéni vállalkozásoknak sem egyszerű újratervezni. A válaszadók
- 31,62 százaléka tervezi, hogy átalányadózásra tér át,
- 5,74 százaléka feladva a szabadságát, bejelentett, teljes állású pozíciót keres,
- 8,78 százaléka céget alapít,
- 9,05 százaléka kénytelen megszüntetni a vállalkozását,
- 12,09 százaléka pedig a szürkézésben látja a megoldást
Most még minden második katás bizonytalan
Meglepő volt látni, hogy a válaszolók közel fele, 47,94 százaléka még bizonytalan a jövőt illetően, további 7,54 százalékuk pedig sajnálatosan a külföldi vállalkozás indításán, külföldre költözésen, a vállalkozásai átszervezésében, a mellékállás felszámolásán és feketézésben gondolkodik, tette hozzá Sárospataki.
A vevői kört célzó válaszokból az látszik, hogy a billingós katások 42,50 százaléka kizárólag cégeknek, 7,88 százaléka kizárólag magánszemélyeknek, 49,68 százaléka pedig cégeknek és magánszemélyeknek is számláz. Ez korrelál a kutatás egy további eredményével, amely szerint csak a válaszadók 9,47 százaléka gondolja úgy, hogy a továbbiakban is fenntartható lesz a katás vállalkozás működése. 11,74 százaléka szerint valószínűleg igen, közel ugyanennyi vállalkozó szerint valószínűleg nem tud katásként tovább dolgozni.
58,38 százalékuk véli úgy, hogy biztosan nem tud katázni szeptember 1-től, 9,14 százalékuk pedig a kérdőív kitöltésekor még nem tudott egyértelműen válaszolni a kérdésre.
A katához képest kedvezőtlenebb adónemek miatt várhatóan jelentősen megnő a vállalkozások adóterhe, így vagy a jelenlegi életszínvonalukat kénytelenek csökkenteni vagy áremeléssel kompenzálhatják a kieső forintokat. A jelenlegi, több oldalról is nehéz helyzetben a válaszadók 58,75 százaléka nem túl bizakodó, közülük 37,12 százalék szeretne ugyan árakat emelni, de nem tudja, hogy sikerülni fog-e. A kérdőívet kitöltők
- 3,22 százaléka 1-10 százalék közötti,
- a 11,37 százalékuk 11-20 százalék közötti,
- 14,05 százalékuk 21-40 százalék közötti,
- 4,9 százalékuk pedig 40 százalék feletti áremelést kénytelen bevezetni.
- csupán a válaszadók 7,7 százaléka nyilatkozott úgy, hogy nem tervez áremelést
A nap végén a lakosság fizet
A Billingo számlázót használó katás vállalkozások átlagos, éves árbevétele 2021-ben mindössze 4,3 millió forint volt. Közülük a társas vállalkozások átlagosan 5,3 millió forintot, az egyéni vállalkozások pedig 3,95 millió forint számláztak egy teljes adóév alatt.
„Ezek az eredmények arra engednek következtetni, hogy a kérdésekre válaszolók
messze nem használták ki a adónem kínálta kedvező, 12 millió forintos kata és alanyi adómentesség keretét sem.
12 hónapra elosztva pedig ez csupán 358 000 forintos havi árbevételt jelent, ami a költségeket még nem is tartalmazza. Miközben a KSH 2022. április 22-i adatai alapján a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 374 800 forint volt” – hívta fel a figyelmet a vezérigazgató.
Mindez az egyre gyorsabb ütemben emelkedő infláció, az energiaválság kezelésére bevezetett intézkedések, az egyre inkább elértéktelenedő forint és a küszöbön álló benzináremelés árnyékában az árak további növekedését hozhatja, amelyet a nap végén ismét a lakosság fizet majd meg, írta a Billingo.