Sokként érte a katásokat a kormány hétfőn benyújtott és ma már el is fogadott törvényjavaslata, amely radikális módosításokat hoz a kata szabályozásában. A könyvelők, coachok és tolmácsok, nyelvi szolgáltatók is kénytelenek lesznek más adóformára átállni, de sokaknak ez már nem biztos, hogy megéri. A vállalkozó anyukák adóterhei, akik részmunkaidőben, otthonról, gyermek mellől dolgoztak katásként, nem emelkednek ennyire radikálisan.
„Az elmúlt napom abból állt, hogy próbálom bennük tartani a lelket” – mondta a Forbes.hu-nak Botka-Ilyés Szilvia, a Vállalkozz Anyu közösség alapítója, aki maga is vállalkozó. Facebook-csoportján és saját, tanácsadói tevékenységén keresztül sok nőnek segített vállalkozást építeni. Az anyuka vállalkozók 90 százaléka katás, sok közöttük a szabadúszó: grafikus, webdizájner, szövegíró, virtuális asszisztens, marketinges és kézműves vállalkozó.
Sokan csak így, részmunkaidőben, otthonról dolgozva tudtak gyerek mellett pénzt keresni, és a Vállalkozz Anyu közösséggel Szilvi is azt kommunikálta, hogy ezt lehet így csinálni.
„Ez az álomkép most sokaknál összeomlott egy nap alatt” – folyamatosan kapja az üzeneteket a szomorú és kétségbeesett anyukáktól.
Szilvi éppen az idén tavasszal alapított céget és váltott a katáról. Persze ez a katásoknak most is opció, de saját példáján azt látja, hogy erre azért fejben is meg kell érni, ő is jó pár évig halogatta ezt a döntést, mert egy cég vezetése már teljesen más kompetenciákat igényel. A kata kiváló lehetőség volt arra is, hogy a kezdők kipróbálhassák, nekik való-e a vállalkozás. A nyári szünet közepén a legrosszabbkor jött a módosítás, és sokkoló a rövid határidő, mentoráltjaival ők is beállított, kiszámolt üzleti terv mellett dolgoznak, most ezt kell teljesen átalakítani. Más cégformára váltani sem egyszerű, neki is bő két hónap volt átmenni a katáról, ráadásul ő legalább tudta, hogy honnan hová tart, míg a jelenlegi helyzetben sokan tanácstalanok.
Nyaralni már nem megyünk
Szintén tanácstalanságot lát ügyfelein Vörös Rita könyvelő, aki 2018 óta maga is saját, katás vállalkozásában dolgozik. Sok szakmában – futár, műkörmös, fodrász – könnyebb adózási mód volt a kata, fehéredett a gazdaság, és az is elkezdett katázni, aki addig feketén dolgozott. A könyvelők is sokan adóztak így, mivel egy könyvelőnek, de még egy egy-két fős kisebb irodának sem éri meg egy kft.-t fenntartani. Hozzátette: főleg a minimálbér emelése óta a kata kifejezetten kedvező adónak számított, a nyár közepi módosítás és a rövid átállási idő a könyvelők dolgát is nehezíti. Főleg azért, mert nemcsak katás egyéni vállalkozások, hanem katás bt-k is vannak, utóbbit pedig nem lehet csak úgy megszüntetni vagy szüneteltetni, ott az áttérés egy másik adónemre sokkal bonyolultabb, például könyvvizsgálói átvilágítást igényel.
Mi is terveztünk nyaralni menni, de nem fogunk, mert nem tudjuk, hogy hogyan alakul az ügyfelek élete.”
Ügyfelenként legalább 2-3 óra lesz, mire majd kitalálják, kinek hogyan lenne jó a vállalkozását folytatni.
Rita kifejtette: azt sem tudni, hogy a megrendelői oldalról a nagyvállalatok hogyan reagálnak a módosításra. Példaként az ételszállító cégeket említette, amelyek szintén katás futárokkal dolgoznak. Alkalmazotti viszonyba biztosan nem veszik fel a futárokat, hiszen nem éri meg nekik. A katázást kimaxolók (évi 12 millió forint) talán kevesebben voltak, de
van egy nagyobb réteg, akikről nem beszélnek: akik főállás, 36 óra mellett hétvégente, vagy nyugdíj mellett vállalkoztak,
mert elismert szakemberek, keresték a szolgáltatásukat, a munkájukat. A könyvelői szakmában is sok a nyugdíjas, akár 70 év feletti könyvelő, ők most nem fognak új vállalkozást alapítani, hanem megszüntetik a jelenlegit, Ekkor viszont csak fokozódik a szakemberhiány, merthogy könyvelőből is hiány van, hangsúlyozza Rita.
Vannak olyanok is, akik például több millió forint vissza nem térítendő támogatást vettek fel katás vállalkozásként, és a támogatási szerződésben aláírták, hogy további három évig üzemeltetik a vállalkozást. A szerződést persze fel lehet mondani, de akkor a támogatást vissza kell fizetni, de mi van, ha addigra gépekben áll a támogatás. Az év közben adótörvény-módosítást ő is nehezményezi, és arra is figyelmeztetett, hogy
az átalányadóra átálló vállalkozók az áraikban fogják érvényesíteni az adóemelkedést, ez pedig tovább fűtheti az egyébként is magas inflációt.
Aztán pedig a nagy cégek, a megrendelők is áthárítják a fogyasztókra az áremelkedést, és a kör bezárul. A szakember szerint a katának köszönhető fehéredés most visszafordulhat, és egyes üzletek ismét visszaterelődnek majd a szürke- és fekete zónába. Ügyfelei
azt is kérdezik, hogy nem egyszerűbb-e külföldön céget alapítani, de erre nemleges a válasz,
Szlovákiában is nemrégiben szigorodtak a vállalkozásalapítás szabályai, és előbb-utóbb a NAV is meg fogja kérdezni, hogy hol él életvitelszerűen, merthogy ott kellene adózni. Ráadásul aki itthon át is áll másik cégformára, azzal is számolnia kell, hogy nemcsak az adóterhek, hanem a vállalkozás egyéb költségei, az adminisztrációs és könyvelési költségei is megemelkednek.
Az őszi-téli adócsomagban még jöhet változás szerinte, ezért nem érdemes kapkodva döntést hozni, mert ha valaki most kilép a katából, akkor két évig nem léphet vissza.
Kihúzták a talajt és idő sincs átállni
Szabó Ágnes 9600 fős szabadúszó csoportot vezet a Facebookon, amely főként az úgynevezett virtuális asszisztenseket fogja össze, de szövegírók, grafikusok, programozók, fotósok, marketingesek, közösségi médiával foglalkozók is vannak náluk. Többségük katás. Ágnes saját vállalkozása keretében képzi, segíti a hozzá fordulókat, eddig körülbelül 800 mentoráltja volt, leginkább katások,
sok köztük az édesanya, aki akár három, négy vagy akár öt gyermek mellett dolgozik. Azt mondja, igyekeznek egymásban tartani a lelket és próbálják megőrizni a higgadtságukat.
A szabadúszó lét egyik fő indítéka, hogy egy nő a gyermekvállalás után is meg tudja tartani a munka-magánélet egyensúlyt, de sok a multis létben kiégett dolgozó is, aki vállalkozást indított az utóbbi években. A most bejelentett változások után sokan attól tartanak, hogy vissza lesznek terelve az alkalmazotti létbe. Ágnes szerint félő, hogy ennek „a gyerekek isszák meg a levét”. Sokaknak, akik a vállalkozásukat építik, és volt egy éves tervük 2022-re, most mindent újra kell tervezniük, ráadásul a nyár kellős közepén, amikor a gyermekfelügyeletet is nehezebb megoldani. Számolgatnak, de akárhogy is számolják,
lehet, hogy nem mindenkinek fogja megérni vállalkozónak maradni.
Szóba kerül az átalányadózás is, ami megoldás lehet egy bizonyos bevétel mellett. Ő is folyamatosan kapcsolatban van adótanácsadókkal, könyvelőkkel, hogy segíteni tudjon a hozzá fordulóknak. A virtuális asszisztencia ráadásul még annyira gyerekcipőben jár, hogy „nem csoda, hogy a törvényhozóknak nem jutottunk eszébe”. (A virtuális asszisztensek adminisztráció és szervezés területén segítenek más vállalkozásoknak, amelyek így csökkenthetik ilyen költségeiket, hiszen nem kell külön adminisztrációra munkatársat felvenniük – a szerk.).
Szabó Ágnes kifejtette: számos anya dolgozik például virtuális asszisztensként és számláz kizárólag cégeknek, alóluk most teljesen kihúzták a katázás lehetőségét. Eddig jól tudták menedzselni a munkát és a családi életet is, mert maguk oszthatták be az idejüket, de ha most a valós cél az, hogy több tízezer vállalkozó anyukát szeretnének visszaterelni az alkalmazotti létbe, az nem családbarát.
Ez esetben jöhet az, hogy több óra elmegy a munkába járással, és gyerek hajnalban kezd az óvodában, majd utolsóként jönnek érte a szülei délután.
Eddig tökéletesen működtek ezek a családok a katás kisvállalkozásokkal. Ágnes szerint nem gondoltak a szabadúszó szellemi foglalkozásúakra. Ők most a potenciális áremelés miatt ügyfélvesztéssel, az új ügyfelek keresésének nehézségeivel kell szembenézzenek, azon túl, hogy év közben kell nemcsak adónemet, hanem esetleg üzleti modellt is váltani.
Félő, hogy egyesek inkább lehúzzák a rolót, mert ilyen szűkös az idő átállni, mondja Ágnes.
Szerinte mindenképpen meg kellene engedni a továbbiakban is a katán belül a vállalkozásoknak való számlázást, a költségvetési bevételeket pedig úgy lehetne növelni, hogy a kata havi összegét legalább 75 ezer forintra emelik, a megemelt 18 millió forintos keret mellett.
Vállalkozásellenessé teszik a társadalmat
Kurtán Klára hét éve vállalkozó és egyben katás, karriercoachként dolgozik cégeknek és magánszemélyeknek. Céges megbízásai bevételeinek körülbelül 20-40 százalékát teszik ki. A több nyugdíj miatt elfogadta volna a kata megemelését is, mert valóban nagyon kedvező adózási forma volt eddig. A katások 80-90 százalékát lehetetlenítették el azzal, hogy a cégeknek nem adhatnak számlát, biztosan sokan feladják. Ő sem tud ebben az adózási formában tovább dolgozni, bizonytalannak látja a jövőjét, de próbál számolgatni.
Egyelőre úgy látja, hogy az eddigi adója legalább háromszorosát kell majd befizetnie, de még számolja a könyvelője.
Arra számít, hogy mindenképpen drágábban tud majd dolgozni, mert közben infláció van és az „ügyfeleimnek nem biztos, hogy van ennél több pénzük”. Az adón túl ő is az adminisztrációs terhek növekedésével számít, hiszen a könyvelő nem ugyanannyit kér majd havi egy, mint évi egy bevallásért, és a banki költségek is nőnek. Klára szerint méltatlanul kommentálják néhányan a törvényt úgy, hogy ez azért van, mert minden katás csaló. Hétfőn nagyon felzaklatta a bejelentés, kedden már nyugodtabb volt, „de még most sincs kizárva, hogy éhen fogok halni”. Saját praxisában, karriercoachként is dilemmázik, hogy ezek után hogyan javasolja valakinek, hogy vállalkozást indítson.
A törvény körüli kommentek, indoklások alapján úgy látja, semmibe veszik a katás vállalkozók és a könyvelők munkáját, és vállalkozásellenessé teszik a társadalmat.
Csak magánszemélyekből nem lehet megélni
Józsa-Tóth Annamária szakfordító-tolmács, a Szabadúszó Fordítók, Tolmácsok Egyesületének tagja a Forbes.hu-nak azt mondta, számára egyelőre nem tűnik kedvezőnek a törvény, ráadásul speciális helyzetben van: van egy krónikus beteg fia, illetve most babát vár, és 90 százalékban nem magánszemélyeknek dolgozik. Ezzel a nyelvi szolgáltatók többsége így van, vagyis lehet tovább működni, csak magasabb költséggel, más formában. Hozzátette, hogy a fordítóirodák mellett a bíróságok, a rendőrség, az Országos Fordító és Fordításhitelesítő Iroda (OFFI), és az állami hivatalok is mind szabadúszó tolmácsokkal, fordítókkal dolgoznak. Biztosan van olyan élethelyzet, ügyfélkör, jövedelmi szint, ahol a módosítás megugorható, még ő is tanulmányozza majd a jogszabályt. Annamária is aggályosnak nevezte a rövid átállási időt, már csak amiatt is, hogy
csak pár nagyobb cég alkalmaz belsős fordítókat és tolmácsokat, egyébként alvállalkozók biztosítják ezeket a szolgáltatásokat.
Annamária nem lát arra reális esélyt, hogy magánszemélyekből álló ügyfélkörrel meg lehessen élni fordításból és tolmácsolásból. Hozzátette: a fordítás jellemzően olyan tevékenység, amit kisgyerekes anyukáknak szoktak ajánlani a csoportokban (bár szakfordítást csak képesítéssel rendelkező fordító számlázhat), mivel rugalmas. De a gyerektelen, főállásban vagy másodállásban dolgozó fordítók számára is érvágás, ha kikerülünk a katából. A műfordítókról nem beszélve, akik a szakfordítói díjaknál lényegesen alacsonyabb árakon kénytelenek dolgozni és a könyvfordításokat jellemzően szintén nem magánszemélyek szokták megrendelni.