Idén nyáron kutatóeszközök társaságában a magyar Puli Space Technologies Téridő plakettje is eljuthat a Holdra. A projekt Karikó Katalin mellett még öt meghatározó magyar tudós előtt tiszteleg.
A Peregine űrszondát 2022 nyarán indítják útnak a floridai Cape Canaveral 41-es indítóállásáról. Az Apollo-17 1972-es útja óta ez lehet az első küldetés, amikor ismét amerikai holdi leszállóegység indul az űrbe – írja a Mfor.hu.
Az űr szélsőséges környezetének akár ötezer évig is ellenálló Téridő plakettet a budapesti székhelyű Puli Space Technologies űrtechnológiai vállalat az Astrobotic partnereként készíti el.
A speciális hővédelmi eljárással gyártott plakett 200×200 mm méretű, súlya 160 gramm és a Holdra indított űrszonda lábazati szerkezetén kap helyet, így üzenve a jövőbe vagy más civilizációk számára.
A Hold Plakett hat magyar tudósnak állít emléket a következő pár ezer év számára. Az egyikük Karikó Katalin, a Pfizer-Biontech mRNS-vakcinájának egyik fejlesztője. A Time magazin tavaly az év hősének kiáltotta ki Karikót és az mRNS-vakcinák és a koronavírussal kapcsolatos kutatómunkában részt vevő kollégáit.
Mellette még Prof. Ádám Veronika biokémikus, Prof. Barabási Albert László fizikus, Prof. Freund Tamás neurobiológus, Prof. Kondorosi Éva biológus, és Bay Zoltán fizikus munkásságát küldik fel a plaketten az űrbe.
1946 elején Bay vezetette a Tungsram kutatólaboratóriumának csapatát. Európában ő észlelte elsőként egy, a Holdra irányított radarhullám visszhangját, így a plaketten a cég tiszteleg a fizikus előtt. Azt, hogy ki legyen a másik öt meghatározó magyar tudós, a Nők a Tudományban Egyesület (NaTE) szakértői választották ki a Telenor felkérésére.
Borítókép: Brain Bar