A Berlin-Brandenburgi Tudományos Akadémia 2022-es Helmholtz-érmét Karikó Katalin kapja úttörő biokémiai munkásságáért – közölte a Forbes.hu-val a Szegedi Tudományegyetem.
A magyar biokémikusnak az elismerés, aki kutatásaival megalapozta az mRNS-alapú terápia- és vakcinafejlesztést, az indoklás szerint természetesen „különös tekintettel a SARS-CoV-2 elleni vakcinák” kifejlesztése miatt járt. A díjat a 2022. június 4-i Leibniz-napon, a németországi akadémián veheti majd át.
Megváltoztatta az orvostudományt
Az összegzés kiemeli még, hogy
- „2004-től Karikó Katalin olyan speciális mRNS-módosításokról publikált (néhányat Drew Weissmannal együtt), amelyekkel jelentősen csökkenthetők a nem kívánt szekvenciafüggetlen immunreakciók”;
- „kutatásai jelentősen hozzájárultak ahhoz, hogy az immunsejteket mRNS-sel úgy lehessen stimulálni, hogy azok megvédjék a szervezetet az agresszív daganatoktól”.
- és hogy „kreatív és kitartó alapkutatásaival alapjaiban változtatta meg az orvostudományt”.
Hozzáteszik: a Berlin-Brandenburgi Tudományos Akadémia díja deklaráltan bátorít minden tudóst, akik „kitartó kutatással és a mindenkori finanszírozási prioritások mellett megalapozzák a társadalom javát szolgáló alkalmazásokat”.
Ő nem erre koncentrál
Karikóról, aki idén sorba kapja a tudományos díjakat és elismeréseket, néhány napja jelentette be a Time magazin, hogy ő is az egyik az év hőseinek.
Pár hónapja nagy esélyese volt az orvosi Nobel-díjnak is, de nem ő kapta. Erre akkor úgy reagált a Forbes.hu-nak:
„Csak az érdekel és arra koncentrálok, amin tudok változtatni, amire van hatásom, és a díjbizottságokéra nincs.”
A Helmholtz-érméről
Az 1891-ben alapított Helmholtz Medal a bölcsészet- és a társadalomtudományok, a matematika, a természettudományok, a biológia, az orvostudomány és a műszaki tudományok területén elért kiemelkedő eredményeket ismeri el. Névadója, Hermann von Helmholtz (1821-1894) német fizikus és orvos még maga javasolta elismerésre az első díjazottakat.
A Helmholtz-érmet 1994 óta kétévente adják át. Többek között Santiago Ramón y Cajal Nobel-díjas agykutatót, a kvantumfizika megalapítójának tartott Max Planckot, Noam Chomskyt, valamint két magyar származású vegyészt, John C. Polányit és Somorjai Á. Gábort kitüntették már.
Borítókép: Karikó Katalin Forrás: Biontech