Brüsszeli források szerint az Európai Bizottság úgy fog határozni a szeptember 21-i biztosi kollégiumi ülésen, hogy folytatja a Magyarország ellen megindított jogállamisági eljárást. A levelezgetési fázisból tehát átlép a szankciós szakaszba az eljárás, így a tagállamokat tömörítő Tanács felé egy pénzügyi szankciós javaslatot terjesztene be a Bizottság.
Azt a célt várhatóan már nem tudja elérni a kormány, hogy ne folytatódjon a Magyarország ellen indított jogállamisági eljárás szeptember 22. után, azaz gyorsan lezáruljon, még mielőtt az átpolitizált légkörbe, a Tanács elé kerül. De ha az őszi hónapokban a vállalásokat teljesíti a kormány és ezzel elégedettek lesznek a tagállamok is a Tanácsban, akkor a pénzügyi szankciókat még el tudja kerülni – írja a Portfolio.
A szankciók sorsa attól függene majd, hogy az ígéreteket részben az Európai Parlament, de leginkább a Tanács számára is elfogadható módon teljesíti-e a magyar kormány.
Ha a rákövetkező hetekben a kormány teljesíti az összes, állítólag 17 vállalását, akkor még a konkrét pénzügyi szankciók előtt, legkésőbb év vége körül lezárulhat az eljárás.
Vészesen közeledik az az év végi határidő is, ameddig a Bizottság támogató javaslata után a Tanácsban a magyar helyreállítási programot el kellene fogadni ahhoz, hogy az 5,8 milliárd eurós támogatási láb közel 80 százalékát ne bukjuk el.
Éppen részben az időnyomás miatt szerepelhetett a hétfő éjjeli magyar kormányhatározatban például az, hogy november 21-ig felállna az új korrupcióellenes hatóság.
A hatóság felállításáról az elmúlt hetekben számos egyeztetés zajlott a kormány és a Bizottság között és az Európai Támogatásokat Auditáló Főigazgatóság (EUTAF) bázisán jöhet létre a hatóság, tényleg erős intézményi és személyi függetlenségi garanciák mellett.