Varga Mihály pénzügyminiszter közösségi oldalán jelentette be, hogy a RePowerEU forrásaiból 779,5 millió eurót, azaz csaknem 300 milliárd forintot utaltak december 28-án Magyarországnak.
„A RePowerEU forrásaiból 779,5 millió eurót, azaz közel 300 milliárd forintot utaltak hazánknak a mai napon” – írta ki Facebook-oldalán Varga Mihály pénzügyminiszter.
Az Európai Bizottság még novemberben arra tett javaslatot az Európai Unió Tanácsának, hogy Magyarország 0,9 milliárd euró előfinanszírozásban részesüljön a REPowerEU-alapokból. Decemberben pedig zöld utat adott az Európa Tanács pénzügyminiszteri kollégiuma (Ecofin) is a magyar helyreállítási terv RePowerEU fejezettel történő módosításának, azaz az úgynevezett előlegfizetésnek.
A brüsszeli döntésekkel a magyar helyreállítási terv az 5,8 milliárd eurós vissza nem térítendő támogatáson felül hivatalosan is kiegészült egy 3,9 milliárd eurós hitelrésszel és egy 0,7 milliárd eurós, szintén vissza nem térítendő kerettel a REPowerEU tervből. Ebből egyelőre Magyarország az összeg 20 százalékának megfelelő előlegben, azaz külön feltételek nélkül összesen 920 millió eurót kaphat meg – eredetileg úgy volt, hogy februárban történhet meg az első kiutalás (a pénzt két részletben kell kifizetni), de
a magyar fél ezek szerint elintézte, hogy még idén megkapja a pénzt, és az előleg csaknem egészét átutálják.
Hogy erre az előlegre hogyan teszünk szert a jogállamisági és költségvetési feltételességi eljárások közepette, arról ebben a cikkben írtunk bővebben. Ugyanakkor a RePower és helyreállítási tervezetben foglalt összeg nagyobb részét továbbra is csak akkor kapja meg Magyarország, ha teljesíti az EU által megszabott 27 szupermérföldkövet, amelyek a jogállamiság tiszteletben tartására és a korrupció megszüntetésére vonatkoznak.
- Így viszont a kohéziós forrásokból 5,8 milliárd euró vissza nem térítendő támogatás egy évvel a tanácsi zárolás után is blokkolva maradt.
- Ugyanígy a 4,6 milliárd eurós helyreállítási keret (a magyar kormány a 3,9 milliárd eurós kölcsön lényegében egészét energetikai beruházásokra fordítaná) 80 százaléka mindaddig elérhetetlen lesz, amíg a kormány nem teljesíti a 27 szupermérföldkövet.
Az ennél jóval jelentősebb, sőt, a magyar gazdaság teljesítőképességét érdemben meghatározó uniós források egy részéről az ünnepek előtt született döntés. December 13-án ugyanis nagyjából 10 milliárd euró felszabadításáról határozott az Európai Bizottság.
Olyan uniós felzárkóztatási támogatásokat szerezett ugyanakkor csak meg eddig Magyarország, amelyeket nem zároltak a jogállamisági, avagy kondicionalitási eljárás keretében.
Az országnak járó uniós források egy jelentős hányadáról azonban – mint ebben a cikkünkben bővebben is írtunk – minta már lemondani látszana az Orbán-kormány.
QUIMBY-SZTORI, VARGA ZOLTÁN ÉS MILLIÁRDOSLISTA A JANUÁRI FORBES MAGAZINBAN
Megjelent a januári Forbes és benne az 50 leggazdagabb magyar listája. A címlapon Varga Zoltán a legnagyobb független magyar médiacsoport tulajdonosa. A lapban még: a 30 éves Quimby, a Bányai Coffee története, magán-egészségbiztosítás, Horányi Gergő, a Wise igazgatója, a 101 Tigris, Háy János és még sok más. Keresd az újságárusoknál!