Húsz év alatt 140 százalékkal emelkedtek az uniós árak. A magyar árak 240 százalékkal, tavaly pedig mi költöttünk a legkevesebbet az unióban.
Negatív rekord. A helyzet (a Népszava értelmezése szerint) elkeserítő, és változásra mindaddig nincs lehetőség, amíg az Orbán-kormány nem hagy fel hibás gazdaságpolitikájával – foglalja össze a lap a Magyar Nemzeti Bank (MNB) szakértőinek elemzését.
2023-ban a magyarok költöttek a legkevesebbet az unióban, még a 2022-es sereghajtó Bulgária is beelőzött minket a 17 százalékos 2022-es magyar infláció miatt, ennek okait vizsgálták az MNB elemzői.
A fő megállapítások
- Legalacsonyabb jövedelemhez legalacsonyabb fogyasztás társul, állapították meg az MNB-s elemzők, akik szerint az élelmiszerárakat tekintve gyakorlatilag már ugyanolyan drága Magyarországon az élet, mint az unióban, csak épp fele vagy harmadakkora jövedelem mellett.
- A jegybank szakértői szerint az elmúlt években forintban jelentősen nőtt a háztartások jövedelme – 2012–2022 között 140 százalékkal, ez a legmagasabb javulás az EU-ban. Csak ha euróban nézzük, az EU-átlag kevesebb mint felét érik el a hazai bruttó átlagkeresetek, és vásárlóerő-paritáson is csak a 64 százalékát.
- Ami az inflációt illeti, húsz év uniós tagság alatt, a velük együtt csatlakozott 9 másik tagország mindegyikénél gyorsabb volt a magyar fogyasztói árak növekedése, idézi a Népszava a GKI Gazdaságkutató tanulmányát. Húsz év alatt az árak 140 százalékkal emelkedtek az EU-ban, eközben itthon 240 százalékkal.
Hogyan tovább? Az elemzők gazdasági modellváltást javasolnak, szerintük a kormánynak olyan ágazatokba kellene tőkét vonzania, amik növelik az itthon maradó bruttó nemzeti jövedelmet (GNI). Hozzáteszik, az elmúlt években rontotta a háztartások helyzetét, hogy a részük a rendelkezésre álló nemzeti jövedelemből mintegy 10 százalékkal mérséklődött, ehelyett a jövedelemnövekedés oroszlánrésze a vállalati profitokban és az államnál csapódott le.
Kontextus. A jegybank kormányt célzó kritikája nem véletlen, régóta megy már a hatalmi harc a gazdaságpolitika vezetéséért, az oda-vissza üzengetés a múlt héten ért újabb szintre. Hétfőn délelőtt Orbán Viktor és több más kormánytag is megszólal a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara gazdasági évnyitóján, ahol még tovább fokozódhat a feszültség.
Frissítés: az MNB tanulmánya alapján utólag frissítettük a cikket. Fontos, hogy a teljes fogyasztói kosárnál még nem olyan drága az élet, mint az EU-ban, ez egyelőre az élelmiszerekre igaz. Utólag tettük be azt a pontosítást is, hogy az „elkeserítő a helyzet” a Népszava értékelése, az az eredeti tanulmányban nem szerepel. A teljes anyag itt olvasható.