Még Orbán Viktor jelentette be múlt csütörtökön, hogy újabb gázerőművek épülnek a keleti országrészben a beruházások növekvő energiaigénye miatt. Akkor a helyszínről és a finanszírozásról még keveset tudtunk, mára ezekről is lehullt a lepel.
Elindulnak a közbeszerzések a kelet-magyarországi erőművi blokkok megépítésére, közölte az Energiaügyi Minisztérium. A gázerőművek megépítését már a múlt héten belengette Orbán Viktor, akkor a hazai gazdaság növekvő energiaigényével indokolta a lépést.
Konkrétan három, kombinált ciklusú gázturbinás erőmű felépítése van tervben:
- A tervek szerint az MVM Tiszai Erőmű tiszaújvárosi bázisán két, egyenként maximum 500 MW teljesítményű,
- az MVM Mátra Energia Zrt. Mátrai Erőmű visontai telephelyén pedig egy legfeljebb 650 MW teljesítményű blokk létesül.
Így összesen 1600 megawattnyi korszerű energiatermelő kapacitás létesülhet a növekvő áramigények kiszolgálására. Erre szükség is lesz, hiszen a keleti országrészben rengeteg ipari kapacitásnövelő beruházás folyik, a debreceni BMW-üzemtől kezdve a kínai CATL óriási akkumulátorgyáráig.
Eldőlt a finanszírozás
Orbán múlt héten még azt mondta, hogy a finanszírozás végső formája még nem dőlt el: állami és uniós források is benne vannak a pakliban, akárcsak a külföldi befektetés is. Az MVM Csoport most nyílt, feltételes közbeszerzési eljárásokat indít az erőművi blokkok megépítésére.
Ezzel az is eldőlt, hogy a projektet állami forrásból fogják fedezni.
Rugalmas erőművek épülnek
A két új tiszaújvárosi blokk évente átlagosan 5200, míg a mátrai 3800 GWh villamos energiát termelhet majd. A fejlesztésekben a környezetvédelmi előírásoknak megfelelően hasznosulnak már meglévő infrastruktúrák is. Például a tiszaújvárosi építkezés barnamezős beruházásban, egy működésből korábban kivont, olaj-földgáz tüzelésű erőmű telephelyén valósul meg.
A kivitelezés a közbeszerzési eljárások sikeres és eredményes lezárása után kezdődhet meg, a munkálatok időigénye várhatóan 3-3,5 év.
A kombinált ciklusú gázturbinás (ún. CCGT) erőművek előnyei, hogy
- viszonylag gyorsan megépíthetők,
- hatásfokuk kiemelkedően magas,
- fajlagos szén-dioxid kibocsátásuk alacsony,
- teljesítményük a pillanatnyi fogyasztáshoz igazodva szabályozható.
Az időjárásfüggő megújulók széles körű hasznosításához megfelelő mennyiségű kiegyenlítő kapacitás is szükséges, fogalmaz a minisztérium közleménye. A tervezett blokkok több ezer megawatt napelemes kapacitás rendszerbe kapcsolását alapozzák meg. Bizonyos arányban alkalmasak lesznek hidrogén tüzelésére is.