A startup a következő hullám gyors kezelése érdekében döntött úgy, hogy szoftverüket széles körben elérhetővé és szabadon felhasználhatóvá teszik. A program egyébként nem csak koronavírus tesztelésre alkalmazható.
Az áthajtásos koronavírus tesztelésre szolgáló technológiát először Budapesten indították el áprilisban, ahol pár nap leforgása alatt több száz vendéget teszteltek le az innováció segítségével. A magyar Drivecell Systems és az okos mobilitási megoldásokat fejlesztő Rollet együttműködésével indult cég első állomása a Fradi-stadion mellett indult.
A startup cég által fejlesztett érintésmentes megoldás lényege, hogy
a tesztállomásra érkező pácienseknek először regisztrálniuk kell személyes és az autójukra vonatkozó adataikat, hogy jogosultak legyenek a helyszínen történő koronavírus-tesztelésre.
Maga az adatrögzítés is papír- és érintésmentes, mivel a tesztállomáson egy alkalmazáson keresztül ellenőrzik a behajtásra jogosult személyek személyazonosságát, mintavételezéskor pedig a mintavételezési zónában dolgozók számára kialakított applikáció felületen történik a sorszámmal ellátott minta, és a páciens összepárosítása QR-kód alapján.
A Noé névre keresztelt projekt ingyenesen felhasználható, az MIT licensznek köszönhetően pedig szabadon továbbfejleszthető magáncégek, vagy kormányzati szervezetek esetében is.
A korlátlan felhasználás mellett a startup szerint a rendszer segítségével pár napon belül elindítható az autós tesztállomás bármely kiválasztott helyszínen, ugyanis a forráskód továbbfejlesztés nélkül is alkalmas több ezer vendég fogadására, illetve mintavételezésére. A program nemcsak koronavírus tesztelésre alkalmazható, hanem minden olyan vírus gyors detektálására, ahol a mintavételezéshez, szűrővizsgálathoz megfelelő környezetet biztosít egy jármű.
A magyar koronavírusteszt-piacról korábban részletesen a forbes.hu-n is írtunk.
A kiemelt képen a Rollet autós állomása // fotó: Rollet