Minél hosszabb ideig van a piacon egy ingatlan, annál nagyobb az esély, hogy csak komoly árengedménnyel lehet értékesíteni.
Mi történt? Az Otthon Centrum elemzése kimutatta az értékesítési idő és az alku mértékének összefüggéseit. Azt vizsgálták, miként változik az alku aránya egy régóta a piacon lévő ingatlannál, hogyan hat egymásra a két mutató változása.
Mi derült ki? A legkisebb alku az egy hónapnál rövidebb ideig a piacon lévő lakásokra jellemző, ebben az esetben a tulajdonosok a teljes eladási folyamat alatt csak 4,1 százalékot engedtek az árból.
- A két hónap alatt értékesített lakásoknál a 6,1 százalékos,
- a három hónap alatt elkelt lakásoknál a 7,5 százalékos árengedmény számít átlagosnak.
- A fél éven belül eladott lakásoknál viszont már 9,8 százalék,
- az egy évig piacon lévők esetében pedig 12 százalék az alku mértéke.
A lakástípus is számít? Igen. A panellakások esetében a legkisebb az alku mértéke, és ez a legrövidebb ideig a piacon lévő ingatlantípus. Az elmúlt félévben 7,6 százalékos átlagos alku és száz napos forgási idő jellemezte a házgyári lakásokat.
A téglalakásoknál 8,9 százalék a teljes árengedmény átlagértéke, míg a forgási idő átlagosan 120 nap. A legkisebb árengedményt itt is az egy hónapnál rövidebb ideig piacon lévő ingatlanoknál tudták elérni a vevők, mindössze 3 százalékot. Fél évnél 9,6, az egy évig kínált lakások esetében pedig már 14,2 százalékot engedtek az eladók az árból.
A használt házak 13,6 százalékos átlagos alku mellett 166 napot töltöttek a piacon. Az egy hónapnál rövidebb idő alatt elkelt házaknál 5 százalékot engedtek az eladók. Egy éves periódusnál 20,2, másfél évnél hosszabb értékesítés során pedig 23,4 százalék az alku átlaga.
Háttér. Sok esetben nem csak az ingatlan állapota az akadálya a sikeres tranzakciónak, hanem az, hogy a tulajdonos jóval a piaci ár fölötti sávba pozícionálja az építmény értékét. A gyors és sikeres értékesítést nagyban segítheti egy ingatlanszakértő is.