Bár az albérletpiaci főszezon rajtjára még két hónapot várni kell, az albérletpiac már most megmozdult. A kínálat két év alatt 40 százalékkal bővült és már közel 14,5 ezer kiadó lakásba vagy házba várnak bérlőket a tulajdonosok. Az árak is robbantak vagy csak a kínálat?
Mi történt? Az ingatlan.com legfrissebb, Forbes.hu-nak is eljuttatott elemzése szerint míg 2022 májusában még kevesebb mint 10,5 ezer kiadó lakóingatlant hirdettek a tulajdonosok, tavaly májusban már több mint 13 ezret, idén májusban pedig már közel 14,5 ezer kiadó lakásba és házba várnak bérlőket a hirdetők. Ez két év alatt majdnem 40 százalékos bővülést jelent. „A nagyobb kínálat pedig érezhető versenyt generál a bérbeadók részéről. A bérlőknek ez mindenképpen jó hír, mert számukra nem volt túl előjel, hogy a befektetők tavaly faképnél hagyták az ingatlanpiacot. A kevesebb befektető miatt akár szűkülhetett volna a kínálat, ami még magasabb bérleti díjakat eredményezett volna” – mondta Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője.
Miért fontos ez? Jelenleg is tart az érettségi szezon, a diákok az írásbelik után a szóbeli vizsgákra, egy részük pedig a továbbtanulásra készül. Bár az albérletpiac várhatóan a felsőoktatási ponthatárok júliusi kihirdetése után kapcsol teljes fordulatszámra, ami általában drágulással járhat, már most is érdemes körbenézni, főleg, mert láthatóan megugrott a kínálat.
Mi következik ebből? A fővárosban a három- vagy többszobás lakások átlagos bérleti díja 390 ezer forint volt május közepén. A legtöbb ilyen kiadó ingatlan a II. kerületben található, ám ezeknek az átlagos bérleti díja nagyon magas, majdnem 600 ezer forint, így a diákok nem feltétlenül ezeket keresik majd. Szintén nagy a választék a III, a XI. és a XIII. kerületben ezekből a lakásokból, az átlagos lakbér pedig 360-399 ezer forint között alakul. A hasonlóan nagy, legalább háromszobás lakóingatlanok a nagy egyetemvárosok közül Debrecenben 310 ezer, Győrben 240 ezer, Pécsen 190 ezer, Szegeden 185 ezer, Miskolcon pedig 170 ezer forint. A fővárosi egyszobás garzonlakások átlagos bérleti díja 175 ezer forint, a kétszobás társaiké 250 ezer forint. Ezekből a lakásokból a VIII., a XI., a XI., XIII. és a XIV. kerületben a legjelentősebb a választék a bérleti díjak pedig 170-260 ezer forint szobaszámtól és városrésztől függően.
Az egy- és kétszobás lakások Debrecenben 148 ezer és 198 ezer forintos átlagos bérleti díjjal szerepelnek a piacon, ezzel ez a vármegyeszékhely számít a legdrágábbnak. Győrben 150 ezer és 175 ezer forint a jellemző. Szegeden az egyszobásokat 110 ezer, a kétszobásokat 148 ezer forintért szeretnék kiadni a tulajdonosok. Pécsen 95 ezres és 130 ezres árszinttel találkozhatnak a bérlőjelöltek, míg Miskolcon 80 ezer és 100 ezer forintért lehet kibérelni a kisebb lakásokat.
Spórolni? Igen. Balogh László beszélt a fiatalok spórolási praktikáiról is: „bár a három- vagy többszobás lakások bérleti díja jellemzően több mint a duplája az egyszobásokénak, ha kettő-három vagy még több bérlő együtt veszi ki az adott lakást, akkor az egy főre jutó költség még kevesebb. Budapesten így akár fejenként 100 ezer forint alatti összegből letudható a lakhatás, és a rezsiköltségeken is osztozhatnak a lakók.”