Extrém magas a Tesla értékeltsége, főleg úgy, hogy az e-autószektor még nem bizonyította, hogy állami támogatások nélkül is meg tudna állni a lábán. Jövőre a hazai GDP-növekedés kisebb lesz, mint az idei visszaesés, a forint pedig kis szusszanás után indulhat tovább lefelé. A Concorde évzáró sajtóeseményén jártunk.
Vitán felül igazán őrült évnek bizonyult a tőkepiacokon 2020, a tavaszi történelmi léptékű zuhanást év végéig kitartó lelkesedés követte. Sokan gondolják, hogy a részvények már drágák, a piacok már beárazták a koronavírus leküzdését, a szép jövőt, de mi lesz, ha valami porszem kerül a gépezetbe? A Concorde Értékpapír Zrt. évzáró online sajtóeseményén a brókercég és alapkezelője részéről öt szakértő értékelte az idei évet és adott támpontokat 2021-hez.
Móró Tamás vezető stratéga szerint nagyon fontos figyelni Georgia államra, ahol január 5-én dől el két szenátusi hely sorsa. Ha mindkettőt elviszik a demokraták, a szenátusban szavazategyenlőség lesz, de az alelnök révén a demokraták akarata érvényesül.
Ebben az esetben nem kell konszenzus semmilyen kérdésben a két nagy párt között, a tőzsdén a nagy tech-cégeknek ez a forgatókönyv előnytelen, felértékelődhetnek viszont a megújuló energiában érdekelt vállalatok.
A jövő év nagy kérdése, hogy folytatódhat-e a rotáció? Ha igen, a nagyon elszállt tech-cégekkel szemben tovább jöhetnek fel az elmúlt években durván alulteljesítő hagyományos iparágak, value részvények, melyek az elmúlt hetekben kezdtek el gyorsabban emelkedni, mint a növekedési papírok. Gyurcsik Attila, az Accorde Alapkezelő befektetési igazgatója úgy számol, hogy az évek alatt összeszedett lemaradásuknak eddig nagyjából a negyedét dolgozhatták le.
A szakértők szerint a részvénypiaci jó hangulatra leselkedő legfőbb veszély a hosszú oldali állampapírhozamok emelkedése lehet. 2018-ban is ez ütötte meg ideiglenesen a Wall Street-et, akkor a Fed kamatot is emelt. Az is figyelemre méltó jel, hogy a cégek inkább eladnak a részvényeikből, nem a visszavásárlás jellemző.
Jónap Richárd portfóliómenedzsert a mostani helyzet 1999 év végére emlékezteti. Akkor az Y2K probléma miatt aggódott a piac, de miután a számítógépes rendszerek gond nélkül léptek át a kétezres évekbe, egy utolsó nagy felszaladás jött a tőzsdéken, mielőtt kipukkadt a tech lufi.
Most érdekes, hogy legnagyobb tech cégek a Google kivételével már nem tudtak csúcsra menni szeptember óta, a Nasdaq nélkülük dönti szinte naponta a rekordokat.
Szeparált minimániák vannak, például az elektromos autógyártók piacán. Ez Jónap Richárd szerint tavaszra kifulladhat, amikor a bennfentesek rámérik a későn ébredőkre a nagyon magas áron vett részvényeket.
Fontos szerepük lehet jövőre is az ESG (enviromental, social, governance – környezet, társadalom, vállalatirányítás) keretbe tartozó befektetéseknek. Szabályozói és morális kényszer is tolja az ESG irányába a pénzeket, szinte ciki már nem környezettudatos vállalat részvényeibe, illetve kötvényeibe fektetni, a szenes cégek például látványosan alulteljesítenek. Az alapkezelők egy része szinte nem is veheti őket meg, a pénzek a jó ESM-minősítéssel rendelkező cégek felé áramlanak és ebben nem is várható változás. A tech egy részét ez is fűti, ahogy az említett villanyautógyártókét is. Tunkli Dániel portfóliómenedzser megjegyzi, hogy Kínában egy ideig nem volt rájuk állami támogatás, aztán miután visszahozták, elkezdtek ezek a papírok szárnyalni. Szerinte az iparághoz kapcsolódó fémekre, például a kobaltra, nikkelre is érdemes figyelni.
Az elektromosautó-szektor egyébként még nem bizonyította, hogy állami támogatások nélkül is meg tudna állni a lábán, ennek fényében igazán extrém magas a Tesla értékeltsége.
Viszont az is döbbenetes, ahogy a tőzsde meg tud finanszírozni egy ennyire tőkeigényes szektort. A jövőbe vetett hit az égbe hajtotta a nulla termeléssel rendelkező cégek árfolyamát is, ezek ennek köszönhetően tudnak sok tőkét bevonni, amiből tudnak fejleszteni, gyártást beindítani.
A magyar
piac is visszahozott valamennyit a pozitív vakcinahírek megjelenése óta az
alulteljesítéséből, ha a rotáció folytatódik a value szektorok irányába, az a
magyar papírokat is segítheti. A lengyel piac viszont még a magyarnál is
olcsóbbnak tűnik a már több mint évtizedes alulteljesítés után.
Jobbágy Sándor vezető makroelemző alapforgatókönyvként arra számít, hogy Magyarország nem marad ki az uniós költségvetésből és mentőalapból, de nagy a kockázat a belengetett magyar-lengyel vétó miatt.
A forint ellentétes hatások alatt áll, jövőre a javuló makroadatok, a beinduló oltás nyomán inkább korrigálhatja az elmúlt évek stabil gyengülését.
De több éves távon már az inflációs, a kamat- és termelékenység-különbözet miatt jellemző maradhat a gyengülés, az 2021-es erősődés inkább csak a hosszabb távú gyengülő trend korrekcióját jelentheti.
A jövő évi GDP-növekedés az elemző szerint az idei visszaesésnél jóval kisebb lehet, alappályaként 4 százalékkal számol, de ha a fő exportpiacainkon jól alakul a helyzet, akár az 5 százalékhoz is közel lehet.
Néhány hete három hazai portfóliómenedzserrel ültünk le egy online kerekasztal-beszélgetésre, Jónap Richárd mellett Büki András (OTP Alapkezelő) és Pintér András (Budapest Alapkezelő) vitatták meg az idei év eseményit és a jövő évre várt trendeket. A hármas interjú a decemberi magazinban olvasható.