Elképesztően olcsón árul generikus gyógyszereket Mark Cuban milliárdos befektető online gyógyszergyára. A cég alapításához sajátos módon köze volt Amerika leggyűlöltebb emberének is.
Online gyógyszertárat indított Mark Cuban, dollármilliárdos befektető, hogy rendkívül olcsón áruljon generikus gyógyszereket. Cuban gondolata, hogy több, mint 100 generikus gyógyszert megfizethető áron adják úgy, hogy a gyógyszergyárakkal való ártárgyalások „szélsőségesen transzparensek” lesznek majd.
A generikus gyógyszer gyakorlatilag egy másolat. Ha az eredeti, originális gyógyszer hatóanyagának szabadalma lejár, szabadon lehet másolni, így azonos hatóanyagtartalommal elkészítik a másolatot is.
A másolat azonos hatással bír, mégis sokkal olcsóbb, mint az eredeti, egykor jogvédett verzió.
Segítség a betegeknek, miközben óriási üzlet is
Cége, a Mark Cuban Cost Plus Drugs Company gyógyszer-nagykereskedelmi vállalat egyenesen a gyártóktól veszi a termékeket, kihagyva a komoly marzsot felszámító közvetítőket, így az átlagos piaci árnál kedvezőbben tudja őket kínálni. A cég megdöbbentő árkülönbséggel képes adni a termékeket: egy generikus gyógyszer közvetítők nélkül nyolcad-, tizedannyiba kerül, mint az originális gyógyszer kiskereskedelmi ára úgy, hogy mindegyik termék rendelkezik az amerikai gyógyszerügynökség, az FDA engedélyével. A cég azonban csak a fogyasztói fizetést fogad el, a társadalombiztosítás terhére nem fogad el kifizetéseket, de azt állítja: még így is olcsóbb, mint biztosítási összegen felül kifizetendő önrész.
A cég CEO-ja, Alex Oshmyansky azt mondta: komoly probléma az életmentő gyógyszerek árazása. A vezérigazgató a betegeken való olcsó segítségről beszélt, pedig nem lehet elmenni, milyen jó üzleti lehetőséget teremt az amerikai gyógyszerpiac. Az online gyógyszergyár a gyártási költségre számol fel 15 százalék marzsot és 3 százalék gyógyszerészi díjat, a szállításra nagyjából 5 százalékot számolnak. Mindezt úgy, hogy az egész amerikai generikusgyógyszer-piac nagyon megdrágult az utóbbi időben,
a Wall Street Journal arról ír, hogy legalább megduplázódott a termékek ára, de van olyan készítmény, ami az ezerszeresére drágult.
Cuban, a Dallas Mavericks, a Magnolia Pictures és az AXS TV tulajdonosa, az amerikai Cápák között házigazdája, 4,5 milliárd dolláros vagyonával a Forbes-listán a 247. leggazdagabb üzletember a gyógyszergyárat csak a héten indította el, pedig már 2018 óta létezik a cég. Alapításában közrejátszott a híres-hírhedt Martin Shkreli ügye is, Cuban állítólag ekkor látta meg, hogy az amerikai gyógyszerpiac milyen kiszolgáltatott helyzetbe tudja hozni a betegeket. A Forbes-nak tavaly azt mondta: meg kell mutatni, hogy a kapitalizmus is tud együttérző lenni.
Amerika leggyűltöltebb embere
Martin Shkreli sikeres hedge fund menedzser volt az előző évtized elején, az Elea Capital, MSMB Capital Management és az MSMB Healthcare társalapítója, valamint két gyógyszercéget, a Retrophint és a Turing Pharmaceuticalst is ő alapított.
A Turing vásárolta meg 2015-ben a Daraprim nevű AIDS-kezelőanyag értékesítési jogait, majd azzal a lendülettel több, mint 50-szeresére emelte az árát, 13,5 dollárról 750-re. A lépés után Shkreli kapott hideget-meleget, de a kritikákat gúnyos mosollyal rázta le. A BBC egyenesen Amerika leggyűlöltebb emberének nevezte. Érdemes megnézni a felvételt a kongresszusi meghallgatásáról, amin sokatmondó mosollyal mindig ugyanazt a mondatot ismételgette: joga van nem mondani semmit.
Hozzá kapcsolódik a híres sztori is, amikor az amerikai hip-hop banda, a Wu-Tang Clan egy példányban készítette el egyik albumát, a Once Upon a Time in Shaolin címűt. Az együttes az egyetlen példányt a legmagasabb árat kínáló vevőnek adta el azzal, hogy a tulajdonos aztán azt tesz a lemezzel, amit akar, de kereskedelmi forgalomba nem bocsáthatja.
A vevő Shkreli volt, aki egy nyilvánosságra nem hozott összeget fizetett a lemezért, majd az egészet megtartotta magának: senkinek nem biztosított hozzáférést a hanganyaghoz.
A társadalmi reakció pont ugyanaz volt, mint az AIDS-készítmény esetében.
Shkreli végül börtönben végezte, 2017-ben ítélték el értékpapír-csalás miatt, az ítéletet Amerika-szerte elégedettség fogadta. Legkorábban 2023-ban szabadulhat a most 38 éves ex-üzletember. Ráadásul pont ezen a héten érkezett meg a szövetségi bíróság ítélete: Shkrelit egy életre eltiltották a gyógyszeripartól.
A Wu Tang-albumot az Igazságügyi Minisztérium lefoglalta és nyilvános aukció keretében NFT-ként értékesítette, hogy abból állja a Shkreli által fizetendő kártérítés egy részét. A vevő a PleasrDAO nevű NFT-kollektíva volt, a vételár 4 millió dollár. Ők azt ígérték tavaly nyáron: ingyen nyilvánosságra hozzák az albumot, de ez még nem történt meg.
Borítókép: Martin Shkreli kongresszusi meghallgatása. Forrás: YouTube