4,5 milliárddal száll be a Hiventures egy zöldenergetikai projektbe, az első naperőműpark 2024-ban indulhat el. Az üzletben befektetőként érdekelt a leginkább a dohánykoncesszióról ismert Sánta család is.
Bonyolult összefonódást jelentett be október végén a Gazdasági Versenyhivatalnak (GVH) a Hiventures magántőkealapja. A dealben a Hiventures által kezelt MFB Vállalati Beruházási és Tranzakciós Magántőkealap mellett négy energetikai cég vesz részt, a bejelentés értelmében
- a Hiventures (pontosabban az MFB Vállalati Beruházási és Tranzakciós Magántőkealap) tőkebefektetőként részesedést, ezáltal közös közvetlen irányítást szerez az SM Fejlesztési Holding Kft.-ben;
- ezzel párhuzamosan a Hiventures és a Solar Markt Energy-P Kft. közös közvetett irányítást szerez az Auster-Solar és a Solarnow cégek felett.
Miről szól az üzlet?
Hogy a Hiventures magántőkealapja be fog szállni a Solar Markt csoportba, már korábban lehetett tudni.
A felek szeptemberben kötöttek több évre szóló, 4,5 milliárd forintos keretösszegű stratégiai megállapodást,
az ezzel járó cégstrukturális változásokat jelezték most a GVH felé.
A Solar Markt Csoport a megújuló energetikai befektetésekre fókuszáló holdingvállalat, főleg a napenergiára koncentrál. A holding integrált, azaz a projektek előkészítésétől kezdve az engedélyeztetésen és a tervezésen át a kivitelezésig és az üzemeltetésig mindent biztosít.
Az üzlet részeként első lépésben Kelet-Magyarországon előkészítenek egy 100 MWp csúcskapacitású naperőműparkot, ami önmagában több mint 14 ezer háztartást lesz képes ellátni megújuló energiával. Ezt a tervek szerint további három nagykapacitású létesítmény követi, a Solar Markt portfóliója így elérheti a többi mint 250 MWp naperőművi kapacitást, írta még szeptemberben a Privatbankar.hu. Mécs Imre, a Solar Markt csoport elnöke akkor azt mondta, ebben a korai fázisban még nem elérhető a banki finanszírozás, emiatt is volt nekik fontos a Hiventures tőkebefektetése.
„Ha van engedély és terület, és valaki szeretne napelemet fejleszteni, a bankok ezt jellemzően mindig meghitelezték eddig – mondja Zsámboki Zoltán, a Hiventures vállalati befektetési igazgatója. – Ahol mi belépünk, az egy korábbi stádium.”
Ha a konkrét összegeket nézzük: a tervezett naperőművek beruházási igénye egyenként 25-30 milliárd forint, ami a tervek szerint 12 év alatt térülne meg (az élettartamuk nagyjából 30 év), tehát a mostani 4,5 milliárdos keretösszeg a projekt elindításához szükséges. A megvalósulás után elindul a Solar Markt és az E.On közös terméke, a Green Cloud, amivel a vállalatok közvetlenül hazai naperőművekből származó zöldenergiához juthatnak majd, versenyképes áron és hosszú távon garantált energiaellátással. A Hiventures tervek szerint a banki hitelezésig fogja elkísérni a Solar Markt csoportot, de hosszú távú célja, hogy minél több naperőműkapacitás épüljön.
Mire lesz jó most épülő négy naperőműpark?
Vállalati oldalról egyre nagyobb a kereslet a zöldenergia iránt, a Solar Markt is ezt igyekszik kihasználni. A jelenlegi szabályozások értelmében a megújuló forrásokra jellemző termelésingadozás kezelése a fogyasztó feladata; ami egyben azt is jelenti, hogy ahhoz, hogy
ezt az ingadozást a cégek kezelni tudják, egyben energiakereskedővé is kell válniuk,
mondta két hete a Portfolio.hu-nak Mécs Imre.
A Green Cloud nevű megoldás ezt próbálja kezelni: hazai naperőművekből szállít zöldenergiát az ügyfeleknek, közben az E.on hálózata garantálja az ellátásbiztonságot akkor is, ha az időjárás nem kedvező. A Solar Markt most ezen a modellen csavarna egyet azzal, hogy saját naperőműveket fejleszt, a mostani deal nyélbeütésével elinduló négy parkból az első várhatóan 2024 elején áll üzembe.
Kik vesznek részt az üzletben?
Érdekes szál a projektben, hogy a leginkább a dohánykoncesszióról ismert Sánta János energiaipari érdekeltségei is érintettek. A mostani összeolvadásban négy cég vesz részt,
- a Solar Markt Energy-P. Kft., mely 40 százalékban ifjabb Sánta János milliárdos tulajdona;
- az előbbi tulajdonában lévő SM Fejlesztési Holding Kft.;
- a közvetve 100 százalékban Sánta János tulajdonában lévő Solarnow Fejlesztő Kft., valamint
- az Auster-Solar Kft. (szintén Sántáé).
Sánta idén jelent meg a csoportban befektetőként, a Solar Markt Energy-P Kft. 40 százaléka tavasz óta van ifjabb Sánta János tulajdonában a Solidium Capital Kft.-n keresztül. A maradék 60 százalék a hasonló nevű Solar Markt Kft.-é, melyen több szálon többen is osztoznak: a cég tulajdonosa a fent már idézett Mécs Imre, valamint Szabó Zsolt, a Gránit-Pólus csoport boardjának alelnöke.
Idősebb Sánta János és családja eddig egyszer, 2019-ben szerepelt a Forbes milliárdoslistáján, akkor 31,5 milliárd forintos becsült vagyonnal. A Sánta család a trafiktörvény egyik nagy nyertese volt, de érdekeltségeik akkor indultak igazán brutális növekedésnek, amikor pályázat nélkül kapták meg az összes dohánybolt ellátásának monopóliumát: az Országos Dohányboltellátó Kft. (OBDE) egyik tulajdonosa ugyanis a nagyrészt a Sánta család tulajdonában lévő Tabán Trafik Zrt.
Sántáék másképp is érdekeltek a dohánybizniszben, a Ventas Coffee Hungaryn keresztül szintén tulajdonába tartozik a a dohánytermékeket gyártó és értékesítő Continental Dohányipari Zrt. A cég tavaly fennállása eddigi legjobb eredményét zárta 20 százalékos növekedéssel, árbevétele 2021-ben 56,4 milliárd, adózott eredménye 6,4 milliárd forint volt.