A Kalocsa-Paks Duna-hidat Orbán Viktor bizalmasa, Szíjj László építette.
Mi történt? Csütörtökön átadták a Kalocsa és Paks között épült új Duna-hidat, amit az 1526-os vesztes mohácsi csata egyik hadvezéréről, Tomori Pálról neveztek el. Az eseményen Orbán Viktor miniszterelnök is részt vett, aki több embernek is megköszönte a híd létrejöttét, így a beruházást végző Szíjj Lászlónak is.
Szíjj cége, a Duna Aszfalt a kivitelezésben vett részt, ez összesen 92 milliárd forint volt. A 946,2 méter hosszúságú, 10 támaszú hídnak három részből áll a szerkezete, de kérdéses a megtérülése.
Kontextus. A Duna Aszfaltnak bejön a hídépítés, minden idők legdrágább magyar Duna-hídját, a mohácsit is a cég húzhatja fel 300 milliárd forintért. A Duna-híd 756 méter felszerkezeti hosszal készül el, három részes lesz: egy-egy ártéri híd és középen maga a mederhíd. 2×2 sávos autóút vezet majd át rajta és lesz külön kerékpárút is.
A kivitelező a két partra összesen 40 kilométernyi utat épít még több körforgalommal és biciklis infrastruktúrával, a beruházás része, hogy összekötik a hidat az M6-os autópályával.
Mi az a Duna Aszfalt? A Duna Aszfalt az ország legnagyobb építőipari vállalatává nőtt, számos állami tender nyertese. A hídépítésben korábban nem voltak érdekeltek, de a Simicska-féle Közgép bekebelezése után tovább bővítették a portfóliójukat. A cég tulajdonosa a milliárdos Szíjj László, aki Mészáros Lőrinccel is sokat üzletel. A Forbes legutóbbi rangsorában a hatodik leggazdagabb magyarként szerepel, becsült vagyona a mostani beruházás költségeihez fogható.