Drámainak nevezte az egészségügyi ellátórendszer helyzetét a szakmai kamara elnöke. Már több mint negyvenezer ápoló hiányzik és az is látszik, hol keletkeznek a következő repedések.
Mi történt? Míg öt évvel ezelőtt ezer lakosra 6,2 ápoló jutott Magyarországon, tavaly már csak 5,3 – fejtette ki Balogh Zoltán, a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara elnöke. Míg korábban mindig 20-25 ezer ápoló hiányzott az egészségügyi ellátórendszerből, mostanra elértük a 40 500-at. Vannak helyek, ahol nincs negyven éves kor alatti ápoló, sokan nyugdíjból járnak vissza dolgozni. Ha utóbbiak nem lennének, összeomolna az ellátás – írja a Népszava.
Hol vannak a fiatalok? Balogh elmondta, az ápolók Ausztriában is a hazai bérek dupláját kereshetik, a Z generáció pedig nem elégszik meg a mostani munkakörülményekkel.
Ha az orvosok fogyását a Belügyminisztérium meg tudta állítani, akkor a szakdolgozók megtartására is tenni kéne valamit, különben nem marad ellátórendszer – emelte ki.
Magyarországon négy egyetemen képeznek angol nyelven ápolókat, ám ők nem a hazai betegágyak mellé, hanem az unió más országaiba készülnek.
Mi a következő repedés? A szakdolgozói fórum résztvevői szerint a következőkben a védőnői rendszerben szakadhat el a cérna. A hungarikumnak nevezett védőnői rendszer átszervezése az ország számos pontján okoz elégedetlenséget.
A védőnői ellátások tavalyi átszervezésével az önkormányzatok kiszálltak a védőnői plusz díjazásokból, így ezt a pénzt gyakorlatilag az őket átvevő kórházaknak kellett volna előteremteni – hangzott el.
Erre havi egymilliárd forint plusz forrásra lenne szükség, ennyit költöttek az önkormányzatok a védőnői szolgálatokra.