Továbbra is túlságosan szennyezett a Szajna, a férfiak triatlonját keddről szerdára halasztották. De ki tudja, mikor rendezhetik meg valójában.
Mi történt? Kedd hajnalban mintát vettek a Szajnából, hogy megvizsgálják, biztonságos-e az elmúlt napok heves esőzése után. De a szennyezettség túl magas, a határértékek feletti, ezért szerdára, a női versenye utánra halasztották a férfi triatlont a párizsi olimpián.
A Nemzetközi Triatlon Szövetség közölte, hogy bár javult a vízminőség, nem eléggé. Hangsúlyozták, hogy a sportolók egészsége a legfontosabb.
Mikor lesznek a versenyek? Szerdán újra mintát vesznek, ha addig javul a helyzet, akkor reggel a női triatlonosok rajtolnak el az eredeti terveknek megfelelően, majd utánuk következnének a férfiak. Ha tovább kell csúsztatni a programot, akkor augusztus 2-án, pénteken rendezhetik a versenyeket.
A mezőnyben három magyar is van, Kuttor-Bragmayer Zsanett, Bicsák Bence és Lehmann Csongor.
Kontextus. A francia főváros az elmúlt években már több mint 1,4 milliárd eurót fordított a Szajna vízminőségének a javítására annak érdekében, hogy biztonságossá tegyék az úszásra. A párizsi olimpiai pályázatban még nem szerepelt a Szajna versenyhelyszínként történő bekapcsolása, csak a megnyitó ünnepséget tervezték a folyóra. Később derült ki, hogy a triatlonosok úszószámát és a hosszútávúszás versenyeit is a folyóban akarják megrendezni. A siker azonban mindig is kérdéses volt.
A projekt fontosságának hátteréről és a körülötte kibontakozott vitákról és aggodalmakról mi is írtunk.
Sokan fogalmazták meg fenntartásaikat, a nyílt vízi úszás holland női olimpiai bajnoka, Sharon van Rouwendaal például már előre közölte: antibiotikumot szándékozik szedni, mielőtt a Szajnában nekivágna a 10 kilométeres ötkarikás távnak, és több nemzeti sportszakági szövetség is ezt javasolta a sportolóinak.