Középtávon ki kell vezetni az átmeneti intézkedéseket, vissza kell térni a piaci normákhoz – mondta a szerdán immáron másodszorra meghosszabbított benzinárstop kapcsán Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója a vállalat éves közgyűlésén.
Ha ez nem így történne, akkor áruhiány léphet fel, esetleg társadalmi feszültségek keletkezhetnek – tette ehhez hozzá a Mol-vezér, itt minden bizonnyal az 1990. őszi taxissztrájkra utalhatott.
Szerinte azért nem lehet sokáig fenntartani a benzinárstopot, hiszen így elfogynak a például zöldesítésre fordítható erőforrások. Emiatt szerinte a magas energiaárak 2022-ben biztos velünk maradnak, amire nem lehet megoldás a hatósági árak szabályozása.
Az Mfor szerint Hernádi azt is mondta:
- Közép-Európa ma nincs abban a helyzetben, hogy egyik napról a másikra leváljon az orosz kőolajról, ezt nem lehet úgy megtenni, hogy negatív hatásai ne érződnének;
- ha holnaptól nem érkezne orosz kőolaj a Barátság-vezetéken, akkor 2-4 év között tudjuk biztosítani a régi ellátási szintet, s ez 500-700 millió dollárba kerülne.
Túlélés
Orbán Viktor kormányfő a szerdai kormányülés után jelentette be, hogy a már tavaly november 15-től élő, 480 forintban maximalizált benzinár még egy ideig velünk marad. A szakma most a túlélésre játszik, de ezt csak akkor fogja elhinni a közvélemény is, ha tényleg százával zárnak be a töltőállomások.