Így lesz nagy üzlet a felújított laptop: az új ár töredékért adnak tartós, jó állapotú, az újjal szinte egyenértékű gépet. Hogyan lehet?
Ahhoz, hogy értsük, hogyan lehet az új ár töredékért újszerű, az újjal lényegében megegyező használati értékkel bíró gépet venni két év garanciával, először meg kell ismerni az új laptopok piacát. Alapvetően két felhasználási területet különböztetnek meg a gyártók, az otthoni és az üzleti laptopok között pedig hatalmas a szakadék.
Az otthoni használatra szánt gépek általában csinosabbak, de a vállalati gépekhez képest silányabb elemekből rakják össze. A kettő között három-négyszeres árkülönbség van új korukban, egyszerűen a minőség és a beltartalom miatt. A minőség vonatkozik a ház anyagra, a billentyűzetre és a képernyőre is.
Egy gyártó akár egy tápkábelt is rengeteg módon le tud gyártani, egyáltalán nem mindegy, milyen vastag rezet használ a vezetékekhez és milyen gumival vonja be. A legapróbb részletekben is hatalmas különbségek lehetnek. A vállalati használatra szánt gépek három-négyszázezer forintról indulnak új korukban, és az egymilliós árcédula sem ritka. Egyszerűen magasabb szabványok szerint dolgoznak ezeken a gyártók.
Ezeket a típusokat cégek vásárolják, akiknek fontos, hogy nem állhat meg a munka a számítógépek hibája miatt – nagyjából mindegy, hogy bankról, olajipari vállalatról van szó, ezeknek az életében az a fontos, hogy a munkaeszközök 24/7-ben kifogástalanul szolgáljon. Ezek a cégek nem kívánnak sem a szervizeléssel, sem a garanciális ügyintézéssel foglalkozni, ezért bizonyos időközönként (általában 3–5 évente) lecserélik a gépeket, és újakat vásárolnak nagy tételben. A használt és felújított laptopokkal foglalkozó cégeknek kizárólag ezekkel éri meg foglalkozni. Ez lényegében négy-öt márkára le is szűkíti a kínálatot, a Dell, a HP, a Lenovo és Fujitsu azok, amelyek az üzleti laptopok 90%-át szolgáltatják.
Ezek a leselejtezett laptopok a főkönyv szerint nagyjából nulla forintot érnek, a multiknak egyszerűen nem éri meg a használt laptopokkal kereskedni, ezért jóval a valós áruk alatt, egyben szabadulnak meg a készlettől. A végén pedig a 300-400 ezer forintos gépek körülbelül 150 ezer forintért, a 600-800 ezresek pedig 250-400 ezer forintos áron kerülhetnek a végfelhasználókhoz, vagyis a megfizethetetlen kategória hirtelen jó vétellé válik.
A kiskereskedelmi árakat a piaci verseny tartja alacsonyan: sok szereplő próbál érvényesülni, vagy árban kell alá-, vagy minőségben fölé menni a konkurenciának.
Ezek nagyon jó vételek, tehát nem az eladásuk nehéz, hanem a beszerzés”
– mondja a Forbes.hu-nak Mór Csaba, a Computer Imperium tulajdonosa. A felújított laptopok piacán ők a legnagyobb hazai szereplők, három üzlettel, éves szinten 2,3 milliárd forintos forgalommal és 200 millió feletti haszonnal. A Computer Imperium kínálatában csak egy szelet a felújított laptopoké, rengeteg új gépet is adnak el, laptopokat, monitorokat és saját konfigurálású asztali PC-ket. Mór Csaba elmondása szerint az tud jó üzletet csinálni, akinek megvannak a forrásai, mindegy, hogy közvetítőn keresztül vagy közvetlenül a selejtezést végző multitól vásárolnak, csak legyen készlet.
A Blackline Computer is külföldről hoz gépeket, ők viszonylag friss szereplői ennek a piacnak, 2021 végén álltak át a használt laptopokra, miután az új alkatrészek piacáról kiszorították őket a nagy szereplők. 2023-ra épült fel az üzletág, 2022-ben még 185 milliós forgalomra jutott 34 millió adózás utáni nyereség, tavaly már 236 milliós forgalom mellett 80 millió profitot termeltek. Ők egy német cégen keresztül vásárolnak, de vannak Franciaországból, Belgiumból és Svájcból érkező darabok is.
Sokszor teljesen új, soha nem használt laptopokhoz is hozzájutnak, ezek egy része beragadt készletből kerül ki, másik pedig multicégektől, akik egyben vásárolnak 500-600 laptopot a dolgozók számára, és bizonyos mennyiséget nem adnak ki, hanem raktárba teszik, hogy meghibásodás esetén azonnal tudjanak cseredarabot biztosítani a kollégáknak. Amikor viszont kiszórják a készletet, a letárolt darabokat a használtakkal együtt adják el. Ezeket elcsípni a legjobb üzlet.
A hazai piac nagy szereplőiben közös, hogy kizárólag cégektől vásárolnak nagyobb tételben, magánemberektől nem vesznek be gépet. Illetve kizárólag az üzleti gépekkel foglalkoznak, a lakossági modellekkel egyszerűen nem éri meg – nem elég tartósak ahhoz, hogy megérje – foglalkozni velük, illetve a műszaki tartalmuk egyszerűen már új korukban is elavultnak számít. Tartósságban és ár-érték arányban ezek nem tudnak versenyezni egy használt üzleti géppel. Ezt a meghibásodási számok is alátámasztják: a megkérdezett kereskedők szerint
a használt üzleti laptopok között 0,5–1% a meghibásodási arány, vagyis elenyésző a garanciális esetek száma.
Azt, hogy a leselejtezett business laptopok közül mivel érdemes foglalkozni, nem a kor határozza meg. Bár általában legfeljebb 4-5 éves példányokról van szó, sokkal fontosabb, hogy melyik generációhoz tartozik a processzor. Az Intel jelenleg a tizenharmadik generációnál tart, és a hazai piac nagy szereplői általában a nyolcadik generációnál régebbiekkel csak elvétve foglalkozik. Erre is egyszerű a magyarázat: a nyolcadik generációtól felfelé támogatja a Windows 11 az adott rendszereket. Ennek ellenére a kínálat alján felbukkanhatnak régebbi modellek, akár hatodik generációsak is, de ezek már annyira olcsók, hogy csak minimális profittal lehet őket értékesíteni.
A megvásárolt laptopok raklapon érkeznek a kereskedőkhöz, akik először szétválogatják és állapot alapján osztályozzák a darabokat. Itt eldől, hogy melyikkel érdemes még foglalkozni. Amelyiket nem éri meg gatyába rázni, abból még lehet donor.
A válogatás után jön a takarítás és a tesztelés. A tapasztalat szerint a 3D tervezésre használt, kimondottan drága gépek szoktak belül valamiért a legkoszosabbak lenni. A tesztelés a folyamat legfontosabb lépése, ennek során a gép minden funkcióját ellenőrzik, az webkamerán keresztül az USB portokig. Sok minden tesztelhető szoftveresen, de a fizikai ellenőrzésre is szükség van, például a billentyűzetet mindig végig kell ellenőrizni.
Leggyakrabban a ventilátort kell cserélni, illetve a processzor hűtésével szokott egy-két modellnél probléma lenni – ha a szoftveres tesztelés során túlmelegedés miatt visszaesik a teljesítmény, általában a hűtő újraragasztása megoldja a problémát.
Eléggé eltérő a laptopokat leselejtező cégek gyakorlata a merevlemezekkel kapcsolatban, gyakori, hogy az adataik védelmében elve vincseszter nélkül adják el a gépeket, máshol maguk végzik a törlést, mások pedig az átvevővel szerződnek erre. Vannak szoftverek, melyek képesek visszaállíthatatlanul törölni az adatokat, ilyen például a Blancco, ezek használatára nem csak az eladó, hanem a vevő védelme miatt is szükség van, elvégre senki nem szeretné, hogy mondjuk esetleg gyerekpornó kerüljön elő egy visszaállítás után a gépéről.
Az akkumulátor általában 4-5 évesen már nem újszerű, de ebben is tetten érhető a business laptopok jobb minősége, ezek még tízévesen is használhatóak szoktak lenni akkuról, míg a konzumer gépekről ez már hároméves korukban sem mindig mondható el. Az esztétikai hibák egy részével nem lehet vagy nem érdemes mit kezdeni, ezek általában a vételárat lefelé húzzák, de sok esetben van lehetőség kozmetikázásra. Ilyen például a billentyűzet újrafestése és lézergravírozása, ezt a technológiát alkalmazza például a Computer Imperium. Ezzel egyből két legyet ütnek egy csapásra: gyári minőségben tudják a billentyűzet állapotát visszaállítani, illetve a gravírozással már a magyar kiosztás szerint kerülnek a feliratok a gombokra. A kisebb kereskedőknél marad a matricázás.
A tapasztalatok szerint a legtöbben a nagyobb gépeket keresik, tehát a 15,6 és a 17,3 collos kijelzővel szerelteket. A kifutó csúcs gépek, melyekbe komoly videókártya és i7-es processzor kerül, gyorsan elkelnek. Szintén nagy a kereslet az úgynevezett kettő az egyben gépek iránt, melyeknek a kijelzője érintőképernyős, így tabletként is használhatóak.
A felújított laptopok piaca felfutóban van, egyre többen választanak ilyen gépeket, nem csak magánszemélyek, hanem nagyjából fele-fele arányban már cégek is. Egyfelől a verhetetlen ár-érték arányuk miatt, másrészt egyre többeknek fontos a fenntarthatóság, az elektronikai hulladék mennyiségének a csökkentése.