A fővárosi irodaházak üresedése azért is érdekes, mert a kormány éppen összesen 580 milliárd forintért vásárol irodaházakat kormányközeli szereplőktől.
Mi történt? 2024 harmadik negyedévében enyhe emelkedéssel elérte a 14 százalékot a budapesti irodapiac üresedési rátája, amivel kilenc éves rekord dőlt meg a fővárosban. Utoljára 2015-ben volt ilyen rossz az irodák kihasználatlansága, még a koronavírus-járvány ideje alatti irodafelmondási hullámban sem keletkezett ennyi üres iroda – írja a Budapesti Ingatlan Tanácsadók Egyeztető Fóruma (BIEF, BRF) irodapiaci összegzéséből a vilaggazdasag.hu.
Miért érdekes ez? Az összesítés szerint az idei harmadik negyedévben csak három új – összesen 23 ezer négyzetméternyi – irodaházat adtak át Budapesten, amivel 4,4 millió négyzetméternyire nőtt a modern irodaállomány. Ezzel párhuzamosan az irodapiaci kereslet az előző év azonos időszakához képest 30 százalékkal csökkent. A kihasználatlansági ráta az előző negyedévhez képest 0,08 százalékponttal, az előző év azonos időszakához képest pedig 1,05 százalékponttal növekedett.
Mit érdemes még tudni? Miközben a piac tehát pang, a kormány éppenséggel, több projekten keresztül hatalmas irodaház-felvásárlásban van. De nem azért, mert így olcsóbban jut az értékes ingatlanokhoz. Korábban írtunk arról, hogy nemzetközi összehasonlításban 70 százalékkal, de minimum 40 százalékkal fizetnek rá az adófizetők, hogy a kormány hozzá köthető milliárdosoknál vásárol be irodákból.