Az ország első Warhammer 40k stratégai játékra specializálódott társasjátékozójának fő célja a közösség összetartása: évente átlagosan kétszáznegyven rendezvényt tartanak, nyolcvannál is több játékot játszhatnak a vendégek, és még a figurafestést is ki lehet próbálni.
Pajzsok és balták merednek rám minden falról, miközben korsónyi Shrek-színű kivis limonádét iszok az Üllői úti társasjáték-oázisban. Velem szemben a viking harcosra emlékeztető Liszka Gergely, a Hammertime Cafe társalapítója, aki mérnökinformatikusként végzett, de dolgozott már marketing szaktanácsadóként és biztonsági őrként is. Elmondása szerint még csak akasztott ember nem volt.
Az offline gamingre specializálódott pub nevét és stílusát a Warhammer 40k nevű játék futurisztikus-fantasy univerzuma ihlette, amit a brit Games Workshop játékkiadó először a nyolcvanas évek végén adott ki. Az eddig kilenc kiadást megélt terepasztalos stratégiai játék mellett a Warhammer disztópikus világa könyvsorozatokat és számítógépes játékokat is ihletett.
Wargame helyett paradicsomtermesztés
Gergely húsz évesen már ismert és elismert tagja volt a szubkultúrának. Akkori barátnőjével, aki ma már a felsége, hetente többször is tartottak bemutató meccseket a Magyar Stratégiai Társasjáték Egyesületben. Egy ilyen alkalommal találkozott az egyesület Dembinszky utcai helyszínéről elnevezett D21-es Bázis nevű klubjában Szecsődi Krisztiánnal, akinél „a játékszeretet egy vele született dolog.”
Krisztián magyar társasjátékos pályafutását egy skóciai út előzte meg, ahol nem tudott nem megállni és a kirakatra meredni. A Gyűrűk ura stílusban berendezett klubban felnőttek játszottak önfeledten terepasztalos stratégiai játékokat. „Itt találkoztam először azzal, hogy az asztalon bármerre mozgatható figurákkal lehet játszani” – mondja Krisztián, aki a skót pubot látva hirtelen felindulásból el is határozta: egyszer nyit egy ilyen helyet.
Az egyre sűrűsödő közös játékok közben Gergely és Krisztián fejében végül teljesen összeállt a koncepció. Az egyesület, ami eddig összekötötte a közösséget, 2015-ben megszűnt. Ez megadta azt a löketet, hogy az egyetemista életük vége után nem sokkal összedobják a félretett pénzüket és ötmillió forintból megnyissák a Hammertime Cafét.
„Gergely nagyon értett az emberek szervezéséhez. Ismerte a játékosokat, értett a játékhoz. Itt jöttem én a képbe, akinek a családja több, mint száz évre visszamenőleg vendéglátással foglalkozik” – mesél Krisztián arról, hogyan rakták össze a tudásukat; a Hammertime előtt jogi asszisztensként és építőipari projektvezetőként dolgozott. „Nagyon realista vagyok, Gergely nagyot szeret álmodni, de soha nem volt olyan vitánk, amit ne tudtunk volna rendezni.”
Az elején négy-öt ember munkáját végezték ketten, fél évvel a nyitás után vették fel az első alkalmazottjukat. Krisztián 2018-ban kiszállt, ma Gergellyel együtt négyen dolgoznak itt.
„Megtaláltam életem párját, és úgy döntöttünk, hogy vidéken szeretnénk leélni az életünket, ami nem összeegyeztethető a Hammertime Caféval, hiszen ez egy városi embernek kitalált dolog” – indokolja a döntését a társalapító, aki egyelőre nem bánta meg, hogy a bulinegyed közepén levő otthonát és vele együtt a mindig pörgő budapesti életet egy százhúsz fős zalai faluért hagyta ott, hogy őstermelőként paradicsomból éljen. Azt azért bevallja, a Duna-part nagyon hiányzik neki.
„Nagyon hosszú volt az az év nekem. Előtte felosztottuk egymás között, hogy ki mit csinál. Én a marketinggel foglalkoztam, a rendezvények szervezésével, a webshoppal és a bolttal, Krisztián a vendéglátással, amit át kellett, hogy vegyek” – mondja Gergely 2018-ról, akinek nagyon gyorsan kellett kitanulnia a vendéglátós szakmát abban a tudatban, hogy ez hozza a profit legnagyobb részét.
Az italkínálatot is igyekeztek minél extrémebbre és varázsvilágra emlékeztetőre formálni: ihatunk például kékből citromlével érintkezve lilává változó gint koponya alakú üvegből vagy gömblombikból. A bátrabbak bevállalhatják az Orosz rulett nevű hat darabos rövidital pakkot, amiből az egyiket tabasco-val fűszerezték. A hamburgereket a Firpóból hozzák, de saját hidegkonyha kialakítása is tervben van.
Eseménydömping a véradástól egy Cenega-együttműködésig
Aki ide belép, általában célirányosan teszi, van olyan törzsvendég, aki Budapest másik végéről vagy vidékről utazik ide, de az első években még nehezebben találtak a pubba a játékosok. „Hiába van tíz perc sétára a Corvin negyed, ez már perifériának számít. Ha valaki csak úgy be akar ülni valahova, akkor inkább a belvárosba megy” – mondja Gergő.
A Hammertime kialakításának szinte minden eleme a minél jobb játékélményt szolgálja. A kétszintes társasjáték-bázis földszintje a vendéglátásra, asztali szerepjátékokra és a kisebb társasjátékokra, a galériát terepasztalos társasjátékokra alakították ki. Ha valaki ide bejön, az alapján kap asztalt, hogy játszani, vagy csak enni és inni szeretne.
Az itt játszható több, mint nyolcvan játékból a Hammertime Caféban és az indulással egyidős webshopban tíz fajtát be is lehet szerezni, amit Gergőék a magyar regionális disztribútorból, a Főnixcsarnoktól vesznek.
A közösségépítést a tulajdonos hivatásszerűen űzi. A Hamertime Cafe évente körülbelül kétszáznegyven eseménynek ad otthont, akadnak köztünk versenyek, játékbemutatók, kezdőknek szóló estek is. Minden hónap első csütörtökje és utolsó szerdája az övék: a Kezdőnap nevű estén egy játékmester segítségével játszhatja végig bárki a Warhammer 40k-t körülbelül egy óra alatt. A versenyeken a játékidő elérheti a két-három órát is, a játék elején letisztázott keretek szerint. A másik alkalommal szintén profi kézbe kerülnek az újoncok, és tanulhatják meg a figurafestés alapjait.
„A Warhammerben a saját magad által összerakott, saját festésű figurákkal játszhatsz. Felépíted a saját világodat, bele lehet tenni az egész életed” – mondja Gergő, aki tizenkét éves kora aktívan játszik a legkülönbözőbb stratégiai játékokkal, a fejében egy komplett wargame-wikipédiányi tudás is felhalmozódott a történelmükről, a nyerő stratégiákról, a minőségükről, a kiadásuk dámutairól és körülményeiről. „A terepasztalos játékokat először a tizenkilencedik században használták a poroszok, hadistratégia kialakításra. Már ott is dobókockával mutatták be a hadiszerencse elemét.”
Gergely és csapata a játékrajongók örömére nem tartják magukban a tudásukat és tapasztalatukat. A Hammertime Cafe Youtube-csatornája már a hely megnyitása előtt létezett, a nevét az alapításkor írták át a pub nevére. Aki érdeklődik a Warhammer iránt, a feltöltött podcastekből a játék teljes háttértörténet megismerheti.
2017-ben a Cenega, Kelet-Európa egyik legmeghatározóbb videójáték disztribútora a Hammertime-ban ünnepelte a Total War: Warhammer II megjelenését. „A mostanra már sorozattá bővült Warhammer-szál második epizódjának bemutatására a Hammertime Cafét választottuk, hiszen ez hazánk egyetlen Warhammer-tematikájú üzlete” – mondja Takács Gábor, a Cenega Hungary Kft. marketingmenedzsere.
A stratégiai játékokhoz kapcsolódó eseményeken kívül Gergőék évente négy véradásnak adtak otthont, de az Országos Vérellátó Szövetséggel való együttműködést idén a koronavírus-válság megszakította.
Második hely helyett félelem a második hullámtól
A járvány okozta gazdasági sokk nem csak az idei év rendezvényeit és együttműködéseit ültette egy időre kispadra, hanem a második társasjátékos-vendéglátó megnyitásának lehetőségét is.
„Az erőforrásaimat inkább arra költöttem, hogy a munkatársaimnak megadjam azt a biztonságot, hogy nem lesznek munkanélküliek a vírus után sem” – mondja a tulajdonos arról, miért halasztotta el legalább egy évvel a bővülést.
Borítókép: Liszka Gergely, a Hammertime Cafe tulajdonosa // fotó: Sebestyén László