Az orosz elnök szerint az Ukrajna lerohanása miatt országa ellen hozott nyugati szankciók, olyanok, mintha hadüzenetet kapott volna, de azokat még nem veszi annak.
A háború 10. napján az orosz elnök először mondott hosszabb beszédet, amit az orosz állami tévé közvetített.
Putyin elmondta, hogy:
- továbbra is helyesnek tartja, a „különleges katonai művelet” megindítását Ukrajnában;
- nem fog hadi állapotot bevezetni Ororszországban, a műveletekben hivatásos katonák vesznek részt és ez így is marad;
- Putyin szerint az ukrán légvédelmet kiiktatták, a katonai infrastruktúrát elpusztították;
- a nyugati gazdasági szankciókat hadüzenethez hasonlította, de szerintem azok szintje még nem érte el, hogy hadüzenetnek is vegyék a lépéseket;
- a Zelenszkij ukrán elnök által napok óta szorgalmazott NATO légtérzárat viszont egyértelműen hadüzenetként értékelnék, a NATO ezzel beavatkozna két ország katonai konfliktusába, és Putyin szerint Moszkva lépne, hogy „megvédje” katonáit;
- mesimételte, hogy szerinte neonácik vannak az ukrán kormányban, és továbbra is az a cél, hogy Ukrajnát demitilarizálja, „nácítlanítsa” – végső soron az, hogy az ukránok semleges országként ne csatlakozzanak a NATO-hoz;
- Putyin szerint, ha az ukránok így folytatják, akkor az államuk létét veszélyeztetik, és ezért csakis ők lesznek a felelősek;
- Mariupolban meghiusult az ideiglenes tűzszünet és a civilik kimentése, az orosz elnök szerint az „ukrán nacionalisták miatt”.
Az orosz elnök amúgy mindezt egy hatalmas asztalnál ülve, az orosz légitársaságok légikisérőinek társaságában mondta el. A miliő, a kulisszák erősen emlékeztett a szovjet időkre.
Háttér
A Reuters szerint az egyik legnagyobb orosz bank, a VTB is komoly bajba kerülhet a szankciók miatt, a hátország komolyan megszenvedi a nyugati büntetőintézkedéseket, a rubel értéke hatalmasat zuhant, az orosz tőzsde zárva, a londoni tőzsdén jegyzett orosz cégek papírjainak árfolyam mind 95 százaléknál nagyobb arányban zuhant, számos nyugati cég vonult ki – az IKEA bejelentése után az oroszok megrohanták a még nyitvatartó áruházakat. A Szentpétervárról nyugat fele induló vonatok tele vannak, sok orosz költözik, menekül Finnországba. Nagyon nehéz felmérni, hogyan viszonyul az orosz társadalom a háborúhoz, de sok jel mutat arra, hogy ahogy a hadseregben, úgy a lakosságnak sem sikerült átadni a Kreml háborús magyarázatát, miközben sok orosz tekinti az ukránt testvérnépnek.
Közben a hivatalos orosz tájékoztatás szerint a háborút nem lehet háborúnak hívni, a még szabadon működő szerkesztőségek munkáját beszüntették (a független Meduza még Oroszországban élő szerkesztője is menekülni kényszerült), a Facebook-ot és a Twittert lekapcsolták az országban, a háborúellenes tüntetésért pedig börtön jár egy új törvény szerint.
A Kreml maximálisan el akarja zárni az orosz nyilvánosságot a harctéri valóságtól és immár totálisan kontrollálni akarja a politikai narratívát.
Az elnök tévébeszéde is ebbe illeszkedik: a szankciók hatását komolyan megérző lakosságnak adta elő a narratívát.
Kapcsolódó
Mennek és megvédik az országukat, pedig itt tudnának maradni – mondják a magyar munkaerő-közvetítő vezetői
Orbán Viktor már arról beszélt, hogyan kell alkalmazkodnunk a háborúhoz