Nyugat-Európában vadászni kell azokat a papírokat, amelyek drágultak, a tengerentúlon nem ilyen egyértelmű a helyzet.
Kevés dolgot utálnak jobban a tőkepiacok, mint egy háborút. A képlet ma egyszerű Európában: minden zuhan, esnek a részvények, a fejlődő piaci devizák és minden kicsit is kockázatos eszköz. Az orosz részvénypiacon inkább felfüggesztették a kereskedést, ne omoljon össze, az orosz jegybank pedig kilépett a devizapiacra védeni a rubelt.
A pánik világszerte minden eszközosztályban érződött, szinte csak a nemesfémek, a dollár és az amerikai állampapírokat vették a kereskedők.
A hazai részvénypiacon csak az EHEO, az Első Hazai Energia-Portfolió Nyrt. tudott a pozitív tartományba kerülni. Minden más papír esett, a sort egyelőre a Megakrán, a DM-Ker, a Nutex és az OTP vezeti.
Európa: ritkán látható zuhanás
Európában egyértelmű a helyzet: zuhan az egész részvénypiac, egy-két cég, szektor volt csak, amelyik drágulni tudott, azok is leginkább szektoriális alapon.
A londoni FTSE 100 komponensei közül pár vállalat papírjait vették. A kereskedők a bányapapírok, különösen a nemesfémmel foglalkozók felé fordultak – párhuzamosan azzal, hogy a nemesfémek világpiaci ára is kilőtt. Emelkedett az Anglo American jegyzése, ez a cég a világ legnagyobb platinakitermelője, de nikkellel, rézzel, gyémánttal és vasérccel is foglalkozik. Drágultak a Fresnillo nevű, mexikói nemesfémbányászati vállalat papírjai is, amely a világ egyik legnagyobb ezüstkitermelője.
Talán nem meglepő, hogy a BAE Systems jegyzése is felfelé mozdult, ez a cég a legnagyobb hadiipari és védelmi vállalat Európában, az amerikai Védelmi Minisztérium mellett is dolgozik beszállítóként. Az árfolyam most bő 6 százalékos pluszban van.
A Shell jegyzése is emelkedni tudott, alig egy százalékkal, a kereskedők tartósan magas energiaárakra számítanak. Ezt alátámaszthatja, hogy a frankfurti DAX vállalatai közül egyedül a Siemens Energy AG, a gáz- és energetikai vállalat árfolyama van a pozitív tartományban. Igaz, hogy több olajipari óriás, így a BP vagy a Glencore jegyzése is esett.
USA: volt emelkedés is
Az Egyesült Államokban már nem ilyen egyértelmű a helyzet. A nagy indexek mind a vörös tartományban vannak, és a szektoriális mutatók is csökkentek. A lejtmenetet a pénzügyi szektor vezeti nagyjából 2,9 százalékos eséssel.
Ugyanakkor az S&P500 vállalatainak egy része emelkedni tudott, egyes vállalati hírek, gyorsjelentések pluszba tudják lökni az adott cég árfolyamát.
Az amerikai piacon is jól teljesítenek a bánya, különösen a nemesfém-kitermelő vállalatok és az energetikai cégek, de például a hadiipari beszállítóknál már nem akkora a plusz, mint várható lenne ilyen helyzetben. Raytheon Technologies, a Lockheed Martin és a Northrop Grunman is 1-2 százalék közti pluszban áll.
A devizapiacon viszont nagyon jól látszanak a trendek. Erősödik a dollár és hozzá képest minden más esik. A forint euróval szembeni keresztárfolyama is súlyosan esik, 370 fölött jár a jegyzés, nemsokára elérhetjük az új történelmi mélypontot.
Fotó: Chris Liverani // Unsplash